https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

باغ صدری تفت

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  باغ های تاریخی یزد  »  باغ صدری تفت
شهر : تفت
آدرس : تفت، خیابان امام خمینی (ره)، محله گلابدان، باغ صدری
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 12:30 تا 16 و 19:30 تا 24
روز بازدید : همه روزه بجز ایام تاسوعا و عاشورا
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : Free

یکی از باغ های بزرگ و زیبا در استان یزد، باغ صدری یا باغ نمیر است که در شهرستان تفت قرار دارد. باغ صدری تفت به فرمان "صدرالعلماء"، یکی از حکام دوران زندیه، با مساحت ۱۳ هزار مترمربع ساخته شده است. مردم تفت، باغ صدری را باغ نمیر تفتی نیز می نامند؛ زیرا روزگاری ارباب نمیر تفتی نه تنها یکی از زرتشتیان مشهور شهر، بلكه یکی از شکسته بندهای معروف یزد بوده که در این باغ زندگی می كرده است. عمارت و باغ نمیر صدری یا عمارت و باغ نمیر زرتشتی تفت، مربوط به اواخر دوره زند می باشد که در محلۀ گلابدان واقع شده است. این اثر در سال 1379 با شماره 2898 به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران، به ثبت رسیده است. 

باغ صدری تفت

باغ صدری تفت

باغ نمیر تفت؛ نمونه یک باغ ایرانی

برای رسیدن به این بنای باشکوه، باید از یک کوچۀ باریک گذر کرد تا وارد باغ شد. در داخل عمارت تالار بزرگی وجود دارد که با طاق نماهای بسیار زیبا تزیین شده است. باغ صدری دارای بادگیر دو طبقه ای است که روی تالار عمارتِ باغ قرار گرفته است. این بادگیر که وظیفۀ تهویه هوا را برعهده داشته، بلندترین بادگیر تفت به شمار می رود. ارتفاع ساختمان اصلی باغ صدری تفت با احتساب بادگیر 5/22 متر و همچنین از جمله ویژگی های جالب آن، داشتن یک تالار با دهنۀ 5/12 متری است. این باغ ۴۰۰سال قدمت دارد و همزمان با مسجد شاه ولی تفت ساخته شده است.

باغ صدری تفت
خانه یا باغ نمیر تفت، همانند تمام خانه های قدیمی، یک تابستان نشین داشته و یک زمستان نشین که بخش تابستان نشین آن، این‌ روزها به عنوان هتل و رستوران کاربرد دارد. جلوی عمارت تابستان نشین حوض سنگی با وسعت ۵۰۰ متر مربع قرار دارد كه دارای ۹۵ فواره بوده که این فواره ها با آب كوهی (آبی كه از كوه سرازیر می شد) همانند باغ فین كاشان و دیگر باغ های ایرانی، بدون هیچ پمپ و قدرت برقی کار می کردند. به این صورت که آب به آسیاب و باغ سرازیر می شد تا به مصرف درختان انار، زردآلو و شفتالو و ... برسد و آنها را سیراب کند. امروزه این فواره ها، حوض، آن درختان و میوه هایشان هنوز در هتل نمیر پا بر جا هستند. در قسمت زمستان نشین این بنا، آسیاب آبی نیز وجود دارد؛ آسیابی که روزگاری آرد اهالی خانه را تأمین می کرده است. در این باغ، آسیاب و انباری‌ میوه ها هنوز هم وجود دارند که محل دید و بازدید بسیاری از گردشگران قرار می گیرد.

باغ صدری تفت

داستان ساخته شدن باغ صدری

داستان ساخت این بنا از این قرار است که در گذشته خانواده ارباب نمیر وضع مالی متوسطی داشتند و پدر خانواده در این باغ كه متعلق به "صدرالعلماء" حاكم تفت بود، باغبانی می¬كرد. ارباب نمیر پس از كار در بمبئی و جمع آوری اندوخته ای، به تفت باز می گردد و این باغ را به قیمت پنج هزار تومان از صدرالعلماء خریداری می كند. ارباب نمیر پس از ازدواج با یک دختر تفتی، صاحب ۱۱ فرزند می شود. شش فرزند در خردسالی از دنیا می روند و تا زمانی كه تنها دختر خانواده "خورشید بانو" زنده بود؛ آن ها در خانه ای در محله گلابدان زندگی می كردند. پس از مرگ آخرین دختر، خانواده ارباب تفتی به باغ صدری نقل مكان می كنند و آنجا را مورد مرمت و بازسازی قرار می دهند.

باغ صدری تفت

باغ صدری تفت

در مطلب اماکن دیدنی شهر تفت جاذبه های گردشگری این باغشهر زیبا را معرفی کرده ایم. خواندن آن را از دست ندهید.

اگر تمایل به اقامت در خانه های سنتی این شهر خوش آب و هوا را دارید به صفحه بوم گردی های شهر تفت سری بزنید.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد باغ صدری تفت با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
توسط مهدیه افلاطونیان در تاریخ 12 آبان 1398
سلام خسته نباشید
صبحانه هم سرو میشه؟پاسخ رادینا : سلام دوست عزیز. وقت به خیر
خیر . ناهار و شام در این باغ سرو می شود.
با تشکر
توسط فاطمه رنجبر در تاریخ 17 مرداد 1397
برای رستورانش باید وقت قبلی گرفت؟پاسخ رادینا : سلام دوست عزیز، وقتتون به خیر
رستوران باغ صدری آزاد است و نیاز به وقت قبلی ندارد.
با تشکر


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi