https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

موزه مردم شناسی اردکان

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  موزه های دیدنی یزد  »  موزه مردم شناسی اردکان
شهر : اردکان
آدرس : اردکان، بلوار آیت ا... خامنه ای، جنب حوزه علمیه، موزه مردم شناسی اردکان
نوع جاذبه گردشگری : فرهنگی
ساعت بازدید : از ساعت 9 تا 13
روز بازدید : همه روزه به جز جمعه ها و ۲۸ صفر، تاسوعا و عاشورا، شهادت امام علی و امام جعفر صادق، رحلت امام خمینی
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 3000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : IRR 50,000

آشنایی با موزه مردم شناسی اردکان

موزه مردم ‌شناسی اردکان اولین موزه تأسیس شده در اردکان و اولین موزه مردم شناسی و اختصاصی استان یزد است که در سال ۱۳۷۰ زمانی که حتی اداره میراث فرهنگی هم در اردکان وجود نداشته، با همت علی سپهری، محقق و پژوهشگر اردکانی افتتاح شد. این موزه ابتدا در زیر زمین 30 متری ساختمان تربیت معلم شهید بهشتی‏ اردکان بود که پس از 2 سال به زیر زمین 110 متری کتابخانه فاضل منتقل گردید. تا کنون 4 موزه در شهرستان اردکان دایر گردیده است.

موزه مردم شناسی اردکان

آثار و اشیای موجود در موزه مردم شناسی اردکان

موزه مردم شناسی اردکان گنجینه ای غنی و منحصر بفرد است که حدو 4000 شیء در آن قرار دارد و اکثر آن را مردم دلسوز اردکان جمع آوری و اهدا نموده اند.

این موزه دارای 3 سالن و چند بخش مختلف است از قبیل باستان شناسی، دیرینه شناسی، موزه کودک، اقلام مردم شناسی، جانور شناسی (تاکسی درمی انواع عقاب، باز، شاهین، هدهد، اره دم، مار، پلیکان، درنا، انواع حواصیل، فک، گربه وحشی، حیوانات زنده، انواع مارهای‏ سمی، بزمجه، عقاب، طوطی، حیوانات استثنایی همچون مرغ یک پا خروسی، گوسفند 8 پا، گوساله 2 سر و ...)، گیاه شناسی (زیره، اسفرزه، انغوره، کتیرا، بادام کوهی و ...).

موزه مردم شناسی اردکان

همچنین بخش های دیگری نیز دارد که شامل موارد زیر می شود؛ ایران شناسی (زیلو، تبر زین دراویش، جام چهل کلام، قندیل‏های مسی، کتیبه، سکه ‏های نقره و طلا، انواع شمشیر، خنجر، زنجیره‏ های‏ دست ساز اردکان، ماکت بافت قدیم اردکان و مسجد زردگ و ...).

موزه مردم شناسی اردکان

 بخش اسناد، خط و کتابت، کتب چاپی و خطی (قرآن به‏ خطوط مختلف، ادعیه، کتب فقهی و طبی، صداق نامه‏ ها، وقف نامه‏ ها، کتب چاپی علمای معاصر)، لوازم فرهنگی (دستگاه بلند گو، گرامافون، دوربین عکاسی‏، تلفن‏ های هندلی، رادیوهای قدیمی و ...)، چند قطعه اشیاء قدیمی، چندین عکس از علمای‏ اردکان و دفاتر اشعار برخی از شعرای اردکان هم در این موزه وجود دارد.

موزه مردم شناسی اردکان

بخش مردم شناسی از غنی ترین قسمت های موزه به شمار می رود و بیش از 1000 قطعه اشیاء و وسایل زندگی، آداب و رسوم و فرهنگ مردم اردکان در آن به نمایش گذاشته شده است. این آثار برخی به صورت مجموعه و برخی به صورت تک و منفرد می باشند.

موزه مردم شناسی اردکان

مهم ترین مجموعه های موزه

1- وسایل تولید پارچه که در بر دارنده ادوات و وسایل مربوط به کشت پنبه دانه تا بافت کرباس، زیلو و قالی می باشد. این وسایل شامل میخ برای کشت پنبه دانه، کمان و سایر وسایل حلاجی، چرخ های ریسندگی (ویژه تبدیل پنبه به نخ) می شوند و همچنین ماسوره و رکنی (مخصوص پیچیدن نخ روی ماسوره)، چرخ طناب تابی، دستگاه کرباس بافی، دستگاه های زیلو و قالی بافی، وسایل خیاطی هم جزو این وسایل هستند.

موزه مردم شناسی اردکان

2- مراحل کشت گندم تا تهیه نان شامل تشت یا ساعت‏ آبی خاص اندازه گیری زمان آبیاری، وسایل کشت گندم، وسایل جدا کننده کاه از گندم، دستآس یا آسیاب دستی، تنور محلی و وسایل مربوط به‏ پخت نان و…

موزه مردم شناسی اردکان

3- یک مدل تخت روی حوضی که اصولا در خانه اشراف‏ اردکان بوده، همراه با کلیه وسایل موجود مانند سفره‏ غذا و ظروف مربوطه، وسایل چای خوری، خیک جهت نگه داری دوغ، قلیان و …

4- وسایل آهنگری شامل کوره، دم، سندان، چکش و برخی وسایل دست ساز آهنگران اردکانی مانند انواع منقل، قفل، کلید، گل میخ، رکاب، زنجیر و…

موزه مردم شناسی اردکان

5- وسایل درودگری از قبیل انواع رنده، اره، مته و چرخ مته‏ تیز کنی در کنار نمونه ‏های درب و پنجره‏ های ساخته شده از قرن نهم‏ به بعد.

موزه مردم شناسی اردکان

وسایل منفرد موزه

همان گونه که ذکر شد موزه مردم شناسی اردکان به غیر از آثار مجموعه ای، یک سری آثار منفرد و تکی هم دارد که شامل وسایل زیر می شوند؛

وسایل مخصوص پوست کردن کنجد و پسته، انواع بیل برای کشت و کار روناس، انواع ترازو (پوستی، پارچه ای و فلزی)، انواع چراغ و طرز استفاده از آنها، انواع سماور ذغالی، ظروف روغن دان، منقل‏های اردکانی، انواع دیگ سنگ، انواع‏ بخاری‏ های زغالی، انواع ظروف سفالی لعابی و مسی، انواع وسایل‏ دست ساز (کفش و کلاه) و سایر وسایل زندگی.

موزه مردم شناسی اردکان

اخیرا به وسیله تندیس شتر، چگونگی مسافرت با شتر در معرض دید عموم قرار داده شده و همچنین با استفاده از تندیس گاو و گردون؛ نحوه خرد کردن گندم هم به نمایش گذاشته شده‏ است.

موزه مردم شناسی اردکان

برخی از جاذبه های دیدنی و تاریخی شهرستان اردکان شامل مسجد جامع عقدا، رباط خرگوشی، کمپ ریگ زرین اردکان ، رباط شاهزاده و منار جنبان خرانق، پیر سبز چک چک، خانه تقدیری اردکان ، غار شگفت یزدان، موزه فرش اردکان ، آتشکده دخمه ترک آباد و شریف آباد، روستای خرانق ، خانقاه اردکان و ...

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد موزه مردم شناسی اردکان یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi