https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

موزه فرش اردکان ( خانه افضلی )

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  موزه های دیدنی یزد  »  موزه فرش اردکان ( خانه افضلی )
شهر : اردکان
آدرس : اردکان، محله چرخاب، کوچه آیت الله خاتمی، موزه فرش اردکان (خانه افضلی )
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی _ فرهنگی
ساعت بازدید : از ساعت 9 تا 12 و 17 تا 21
روز بازدید : همه روزه به جز 28 صفر، تاسوعا و عاشورا، رحلت امام خمینی، شهادت امام جعفر صادق(ع) و شهادت امام علی(ع)
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 3000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : IRR 200,000

موزه فرش اردکان ( خانه افضلی )

معرفی خانه افضلی اردکان

خانه ملک افضل یا افضلی اردکان یکی از خانه ‌های سنتی زیبا در دل بافت تاریخی محله چرخاب اردکان یزد می باشد که قدمتش به اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی می رسد.

موزه فرش اردکان در سال 1388 در داخل خانه افضلی توسط استاد پور شاه محمدی (بافنده و استاد کار نقوش اصیل فرش در اردکان) ایجاد شد که در سال 1389 میراث فرهنگی، این خانه را خرید و پس از مرمت، آن را در اختیار عموم بازدید کنندگان قرار داد. هم اکنون نیز این موزه، تحت سرپرستی آقای علی سپهری اردکانی اداره می شود. 

خانه افضلی ، خانه ای تاجر نشین بوده که با متراژ 1200 متری یک حیاط بزرگ با حوضی آبی دارد که میان ایوانی دلباز و اتاق‌های 3 دری خانه قرار گرفته است. این خانه سنتی با دیوارهای کاهگلی منقوش به گچ کاری های زیبا، درهای سنتی، اتاق تابستان نشین و اتاق زمستان نشین، چند بادگیر، حوضخانه، سرداب و پایاب قنات همچنان اصالت و قدمت خود را حفظ کرده است.

می توانید در این صفحه درباره خانه افضلی اردکان در اینجا بیشتر بخوانید.

موزه فرش اردکان ( خانه افضلی )

زمینه فعالیت موزه خانه افضلی

موزه خانه افضلی در زمینه فرش و کارگاه قالی بافی فعال است و سعی دارد تا هنر صنعت فرش و بافندگی که یکی از هنرهای مردمان سخت کوش دیار کویری اردکان یزد می باشد را شناسایی، معرفی، مستند نگاری و احیا سازد. امروزه نیز این هنر، یکی از مقاصد گردشگری داخلی و خارجی می باشد.

موزه فرش اردکان ( خانه افضلی )

در موزه فرش اردکان ؛ دست بافت های زنان و مردان اردکانی و سایر نقاط کشور( مناطق قشقایی شیراز، فرشهای افشار کردستان، فرش های سبک تبریز و ...)، کارگاه های قدمت دار صفویه و زیلوهای قدیمی مربوط به سال های 875 تا 900 هجری و چندی از نقشه های فرش اردکان قرار دارد. همچنین بخش های مختلفی از چرخه صنعت قالی بافی نیز در سرداب خانه افضلی به نمایش گذاشته شده که شامل مراحل ایجاد دار قالی( از جنس چوب های توت، سنجد و قیچ )، پنبه پاک کنی( مواد نخی از کشت زارهای اردکان)، هنر صنعت رنگرزی و شیوه بافت فرش توسط استاد کاران می شود. همه این شواهد نشان دهنده قدمت زیلوبافی در شهرستان اردکان می باشد.

موزه فرش اردکان ( خانه افضلی )

اماکن و جاذبه های دیگر اردکان

برخی از جاذبه های تاریخی و دیدنی شهرستان اردکان شامل اماکن زیر هستند؛ خانه تقدیری اردکان ، خانه افضلی اردکان ، مسجد زیرده، مسجد جامع عقدا، منطقه زردک، موزه مردم شناسی اردکان، روستای خرانق ، رباط شاهزاده و منارجنبان خرانق، رباط خرگوشی ، پیر سبز چک چک، پرستشگاه هریشت، آتشکده و دخمه ترک آباد و شریف آباد، کمپ رینگ زرین اردکان ، غار شگفت یزدان، خانقاه اردکان و ...

موزه فرش اردکان ( خانه افضلی )

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد موزه فرش اردکان ( خانه افضلی ) یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi