https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

موزه فرش اردکان (خانه افضلی)

صفحه اصلی  »  دیدنی های استان یزد  »  دیدنی های اردکان  »  موزه فرش اردکان (خانه افضلی)
شهر : اردکان
آدرس : اردکان، محله چرخاب، کوچه آیت الله خاتمی، موزه فرش اردکان (خانه افضلی)
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی _ فرهنگی
ساعت بازدید : از ساعت 9 تا 12 و 17 تا 21
روز بازدید : همه روزه به جز 28 صفر، تاسوعا و عاشورا، رحلت امام خمینی، شهادت امام جعفر صادق(ع) و شهادت امام علی(ع)
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 4000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : IRR 500,000

معرفی خانه افضلی اردکان

خانه ملک افضل یا افضلی اردکان، یکی از زیبا خانه‌های سنتی در دل بافت تاریخی محله چرخاب اردکان یزد می‌باشد که قدمتش به اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی می‌رسد.

موزه فرش اردکان، سال ۱۳۸۸ هـ.ش در داخل خانه افضلی و توسط «استاد پور شاه‌محمدی» بافنده و استادکار نقوش اصیل فرش در اردکان تأسیس شده است. میراث فرهنگی، در سال ۱۳۸۹ هـ.ش این خانه را خریده و پس از مرمت و بازسازی، آن را در اختیار عموم بازدیدکنندگان قرار داده است.

موزه فرش ( خانه افضلی) اردکان

خانه افضلی، خانه‌ای تاجرنشین با متراژ ۱۲۰۰ مترمربع می‌باشد و حیاطی بزرگ با یک حوض آبی دارد که در میان ایوان دل‌باز و اتاق‌های ۳ دری خانه قرار گرفته است. این خانه سنتی با دیوارهای کاه‌گلی منقوش به گچ کاری های زیبا، درهای سنتی، اتاق تابستان نشین و اتاق زمستان نشین، چند بادگیر، حوض‌خانه، سرداب و پایاب قنات همچنان اصالت و قدمت خود را حفظ کرده است.

می‌توانید در این صفحه درباره خانه افضلی اردکان بیشتر بخوانید.

 موزه فرش اردکان (خانه افضلی)

زمینه فعالیت موزه خانه افضلی

موزه خانه افضلی، در زمینه فرش و کارگاه قالی‌بافی فعال است و سعی دارد تا هنر صنعت فرش و بافندگی که یکی از هنرهای مردمان سخت‌کوش دیار کویری اردکان یزد می‌باشد را شناسایی، معرفی، مستند نگاری و احیا سازد. امروزه نیز این هنر، یکی از مقاصد گردشگری داخلی و خارجی می‌باشد.

زیلوبافی موزه فرش اردکان (خانه افضلی)

در موزه فرش اردکان، دست‌بافت‌های زنان و مردان اردکانی و سایر نقاط کشور (مناطق قشقایی شیراز، فرش‌های افشار کردستان، فرش‌های سبک تبریز و...)، کارگاه‌های دوره صفویه و زیلوهایی مربوط به سال‌های 849 تا 837 هـ.ش و چندی از نقشه‌های فرش اردکان قرار دارد و همچنین بخش‌های مختلفی از چرخه صنعت قالی‌بافی نیز در سرداب خانه افضلی به نمایش گذاشته شده که شامل مراحل ایجاد دار قالی _از جنس چوب‌های توت، سنجد و قیچ_، پنبه‌پاک‌کنی _مواد نخی از کشتزارهای اردکان_، هنر صنعت رنگرزی و شیوه بافت فرش توسط استادکاران می‌شود. همه این شواهد، نشان‌دهنده قدمت زیلوبافی در شهرستان اردکان می‌باشد.

موزه فرش اردکان (خانه افضلی)

اماکن و جاذبه های دیگر اردکان

برخی از جاذبه‌های تاریخی و دیدنی شهرستان اردکان شامل اماکن زیر هستند؛ خانه تقدیری اردکان، خانه افضلی اردکان، مسجد زیرده، مسجد جامع عقدا، منطقه زردک، موزه مردم شناسی اردکان، روستای خرانق، رباط شاهزاده و منارجنبان خرانق، رباط خرگوشی، پیر سبز چک‌چک، پرستشگاه هریشت، آتشکده و دخمه ترک آباد و شریف‌آباد، کمپ رینگ زرین اردکان، غار شگفت یزدان، خانقاه اردکان و... . 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد موزه فرش اردکان (خانه افضلی) یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi