https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

چک چک ( زیارتگاه پیرسبز )

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  دیدنی های زرتشتیان یزد  »  چک چک ( زیارتگاه پیرسبز )
شهر : اردکان
آدرس : 37 کیلومتری اردکان، کوه چک چک
نوع جاذبه گردشگری : مذهبی
ساعت بازدید : از ساعت 7 تا 19
روز بازدید : همه روزه حتی ایام تاسوعا و عاشورا
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 2000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 100,000 IRR

برای بازدید از زیارتگاه پیرسبز یا چک چک باید به دل كوه برویم. از پله های باریک و تنگ بالا برویم تا به درب زیارتگاه برسیم.

چک چک ( زیارتگاه پیرسبز )

فضای داخلی زیارتگاه چک چک

برای احترام به این مكان مقدس، كفش را از پا بیرون می آوریم و كلاه بر سر می نهیم. 

چک چک ( زیارتگاه پیرسبز )

داخل كه می شویم تنه درخت كهنسال چنار را می بینیم و تصاویری از بزرگان دین زرتشت كه زینت بخش  این محوطه كوچک هستند. كف زیارتگاه پیر سبز از سنگ مرمر پوشیده شده و از سقف قطرات آب چكه چكه می كند كه احتمال نامگذاری این محل را همین صدای چک چک آب دانسته اند. جالب است در كف زیارتگاه ظرف هایی گذاشته اند تا این قطرات آب جمع شوند تا بخشی را برای تبرک به بازدیدكنندگان بدهند و بخشی را مصرف كنند. 

چک چک ( زیارتگاه پیرسبز )

چند شعله شمع بطور دائم در زیارتگاه روشن است و محلی برای سوزاندن عود یا چوب مقدس وجود دارد. 
در كنار زیارتگاه چک چک ، تعدادی اتاق را می بینید كه برای اسكان و پذیرایی از زائران ساخته شده و دارای امكانات رفاهی همچون برق و آب آشامیدنی است.

چک چک ( زیارتگاه پیرسبز )

بزرگداشت پیر سبز ، یکی از آیین های زرتشتی

هر ساله ازتاریخ ۲۴ خرداد ماه تا ۲۸ خرداد ماه خورشیدی (برابر با روز اشتاد تا انارام درخورداد ماه باستانی تقویم دینی زرتشتیان ایران) به مدت پنج شبانه روز پیوسته تعداد زیادی از زرتشتیان ایران و ساکن در دیگر کشورهای جهان در زیارتگاه پیر سبز ( پیرانگاه ) حضور می یابند. این مراسم به منظور بزرگداشت از صاحب پیر که طبق روایت و داستانی نقل شده از زرتشتیان ،یکی از شاهدخت های دوران موبدشاهی زمان ساسانیان (احتمالا دختر یزد گرد سوم) به نام نیک بانو خواهر شهربانو همسر امام حسین (ع) می باشد، برگزار می شود. نیک بانو پس ازسقوط مداین به دست اعراب (تازیان)، برای حفظ  پاکدامنی خویش به اطراف و اکناف ایران آواره گردید  و به این منطقه پناهنده شد. 

چک چک ( زیارتگاه پیرسبز )

چک چک ، محل گردهمایی زرتشتیان از سراسر دنیا

شایان ذکر است در این پنج روز که به علت کمبود محل اقامت و اسکان ورود آن ویژه و اختصاص به زرتشتیان دارد، جمعیتی بالغ بر پنج هزار نفراز طوایف و تیره های مختلف زرتشتیان ایران و دیگر کشورها، در زیارتگاه پیر سبز گرد هم می آیند. در دامنه پیر  هرکدام از این طوایف زرتشتی برای آسایش و اسکان عمارت و خیله ای ساخته اند و به طور خانوادگی ، قبیله ای و دوستانه در کنار هم اسکان می یابند. در حقیقت اجتماع زرتشتیان برای زیارت پیرسبز به مدت پنج شبانه روز، یک نوع گردهمائی سالانه اجتماعی، دینی و فرهنگی زرتشتیان است که در دامان طبیعت بکر، با فراهم کردن محیطی خودمانی و اجرای برنامه های توام با شادی و سرور و اجرای مراسم متنوع فرهنگی، دینی و آئینی متعلق به دین زردشت، به پرورش روح و جسم خود می پردازند .

چک چک ( زیارتگاه پیرسبز )

دراین پنج روز گردهمائی طوایف زرتشتیان گردهم آمده در مورد مسائل و مشکلات اجتماعی روزشان به مشاوره می پردازند و چاره اندیشی می کنند و دیدارهایشان تازه می گردد . کرامات پیرسبز ورد زبان مردم است و بسیار افراد گروه زرتشتیان به جز این پنج روز دردیگر روزهای سال به منظور برآوردن نذر و نیازهایشان به این مکان مقدس می روند و ضمن زیارت پیر و نماز و عبادت برگزاری مراسم جَشَن خوانی ، گهنبار ، نامزدی ، عروسی و سدره پوشی فرزندانشان روزی را به شادمانی دراین مکان سپری می کنند.  

چک چک ( زیارتگاه پیرسبز )

 چک چک کجاست؟

زیارتگاه چک چک در ۳۷ کیلومتری شمال شرقی شهرستان اردکان کنارچشمه ، واقع در بلندای کوه چک چک دربخش مرکزی شهرستان اردکان قرار دارد.

چک چک ( زیارتگاه پیرسبز )

در کنار راهنمای مجرب تور میبد چک چک  از بازدید از این زیارتگاه لذت ببرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد زیارتگاه چک چک با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi