https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98(35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

رزرو تور یزد

رزرو وسيله نقليه

هتل ارگ جدید یزد

بهترین جاهای دیدنی اردکان یزد

تاریخ ثبت : 19 اسفند 1396 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  بهترین جاهای دیدنی اردکان یزد
بهترین جاهای دیدنی اردکان یزد بهترین جاهای دیدنی اردکان یزد

شهرستان تاریخی اردکان در قلب بیابان مرکزی ایران و استان یزد قرار دارد. نام اردكان از واژه های« ارد» به معنی مقدس و« كان» به معنی مكان تشكیل شده است. هر چند که این شهرستان آب و هوایی خشک و بیابانی دارد اما فعالیت اصلی مردم آن، کشاورزی و به ویژه باغبانی می باشد. شهرستان اردکان ، بزرگترین مرکز پرورش شتر در استان یزد است و بیابان شگفت انگیز آن، از مهم ترین جاذبه های گردشگری اردکان به شمار می رود. بادگیرها، خانه ‌هایی با دیوارهای بلند و تاریخی، کوچه ‌های باریک و منابع آبی همچون قنات بیانگر تلاش ساکنان برای سازش در برابر شرایط نامساعد آن می‌باشند که امروزه به جاهای دیدنی اردکان تبدیل شده اند. شهرستان اردکان با وجود طبیعت سحرانگیز و جذابیت های فراوانش یکی از نقاط جذاب استان یزد می باشد که هر ساله بسیاری از گردشگران و علاقه مندان به طبیعت را عازم این سرزمین می نماید.

چک چک ( زیارتگاه پیر سبز )

چک چک یا چکچکو ، زیارتگاه پیر سبز و پوشیده شده از سنگ مرمر سبز است که هر ساله از تاریخ ۲۴ تا ۲۸ خرداد ماه مراسم بزرگداشت صاحب پیر و گرد همایی اجتماعی، دینی و فرهنگی زرتشتیان در دامان طبیعت بکر و محیطی خودمانی برگزار می شود و به اجرای برنامه های توام با شادی و سرور، اجرای مراسم متنوع فرهنگی، آئینی و دینی با هدف پرورش روح و جسم خود می پردازند. زرتشتیان به جز این پنج روز در دیگر روزهای سال هم به منظور برآوردن نذر، زیارت پیر، نماز، عبادت، برگزاری مراسم جَشَن خوانی، گهنبار، نامزدی، عروسی و سدره پوشی فرزندانشان روزی را به شادمانی در این مکان سپری می کنند. 

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره چک چک اردکان به اینجا مراجعه کنید. 

زیارتگاه چک چک

روستای خرانق

خرانق یعنی زادگاه خورشید، روستایی تاریخی با قدمت ۴۵۰۰ ساله که جای جای آن پر شده است از اماکن تاریخی همچون قلعه 4 طبقه خرانق با 6 برج نگهبانی و 80 خانه بر سر تپه ای مشرف به زمین های اطراف روستای تاریخی خرانق و در میان کوچه های پیچ در پیچ، منارجنبان لرزان ۳ طبقه و 15 متری خشتی خرانق و هم قدمت با منارجنبان اصفهان، كاروانسرای خرانق محل رصد ستارگان، پل 40 متری خرانق و تنها پل انتقال آب در استان یزد، منطقه حفاظت شده دره انجیر محل زندگی حیواناتی نظیر یوزپلنگ، میش، قوچ، گربه وحشی و...

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره روستای خرانق به اینجا مراجعه کنید.

روستای خرانق

کمپ ریگ زرین اردکان

کمپ کویری ریگ زرین اردکان نزدیک به پناهگاه حیات وحش "در انجیر" و "نی باد" قرار دارد، حیات وحشی زیبا و کمیاب که موجوداتی نظیر قوچ، میش، کل، هوبره، کبک، جبیر و گربه شنی را در سایه خود حفظ کرده است. کمپ کویری ریگ زرین اردکان همه روزه خدماتی نظیر موارد زیر را انجام می دهد؛ موسیقی زنده، سافاری، موتور سواری، شتر سواری، سالن سینما، رستوران، سایت تخصصی پرواز، اقامتگاه به صورت سوییت و کپر، مزرعه ارگانیک، پیست سوارکاری و پرورش اسب، آشپزخانه برای تهیه پیتزا، چای آتشی، آش شولی یزدی، جوجه کباب، کیک یزدی و ...

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کمپ زرین اردکان به اینجا مراجعه کنید.

کمپ ریگ زرین اردکان

موزه فرش اردکان

موزه خانه افضلی یکی از جاذبه های گردشگری استان یزد است که سعی دارد تا هنر صنعت فرش و بافندگی را شناسایی، معرفی، مستند نگاری و احیا سازد. در موزه فرش اردکان ؛ دست بافت های زنان و مردان اردکانی و سایر نقاط کشور( مناطق قشقایی شیراز، فرش های سبک تبریز، فرش های افشار کردستان و ...)، کارگاه های دوره صفویه، زیلوهای قدیمی و چندی از نقشه های فرش اردکان قرار دارد و همچنین بخش های مختلفی از چگونگی صنعت قالی بافی نیز در سرداب خانه افضلی وجود دارد که مراحلی همچون ایجاد دار قالی، پنبه پاک کنی، هنر رنگرزی و شیوه بافت فرش توسط استاد کاران را به نمایش گذاشته است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره موزه فرش اردکان به اینجا مراجعه کنید.

 خانه افضلی اردکان

خانه افضلی اردکان ، خانه ای تاریخی و تاجر نشین مربوط به اواخر عهد قاجار و اوایل پهلوی است که به سبک مرسوم معماری خانه های اردکان از خشت، آجر و گچ  است و دارای 3 جبهه با حیاط مرکزی می باشد. این حیاط؛ یک زیرزمین، تالار و اتاق مربع شكل با سقف گنبدی به همراه 2 اتاق تو در تو با 6 درِ ورودی و یک پایاب در زیرزمین دارد. از زیبایی های بی نظیر خانه افضلی یک زمستان نشین در 2 طبقه است و یک تابستان نشین که مانند دیگر خانه های ایرانی دارای ایوانی بزرگ با چند بادگیر است که به حوضخانه و سرداب ختم می شود.

خانه افضلی اردکان

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خانه افضلی اردکان به اینجا مراجعه کنید.


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad Samandehi
از رادینا بپرسید