https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

سرو کهنسال مهریز

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  سرو های کهنسال یزد  »  سرو کهنسال مهریز
شهر : مهریز
آدرس : مهریز، نزدیک بزرگراه مهریز – انار، پارک سرو کهنسال مهریز
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی - طبیعی
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : رایگان

سرو کهنسال مهریز

سرو کهنسال مهریز دومین موجود زنده استان یزد

درخت سرو کهنسال مهریز ؛ از مهم ترین آثار طبیعی، دومین موجود زنده استان یزد و نهمین اثر طبیعی ثبت شده کشور است. درختی دیرینه تاریخ با قدمتی حدود 2000 سال می باشد که در محله تاریخی منگاباد و پارک سرو کهنسال مهریز قرار دارد.

ارتفاع سرو کهنسال منگاباد مهریز بیش از 30 متر و به قطر 7 متر است که به علت طوفان های شدید و نبود حصار در اطراف آن در سال 1340، حدود 10 متر از ارتفاع آن شکسته شده است. به اعتقاد مردم محله منگاباد؛ این سرو تاریخی و باشکوه را، فردی به نام "منگ" در کنار قنات اصلی محله کاشته است که هنوز هم پس از این همه سال همچنان استوار و با نشاط به زندگی خود ادامه می دهد.

این سرو باشکوه و استوار در تمامی فصول سال، زیبایی خاص خود را دارد. در سال های اخیر با تلاش شهرداری و شورای اسلامی شهر، نزدیک سرو مهریز ، پارکی سرسبز و مناسب استراحت بازدید کنندگان این اثر تاریخی ساخته شده است.

سرو کهنسال مهریز

 

علاوه بر سرو کهنسال منگاباد مهریز ، چنار کهنسال در تنگ چنار بخش مرکزی مهریز و درخت زبان گنجشک بهادران هم از دیگر موجودات زنده این شهرستان به شمار می روند که دیدن آنها به گردشگران و مسافران عزیز پیشنهاد می شود .

درخت سرو کهنسال مهریز ، در اسفند سال ۱۳۸۴ به شماره ۱۴۵۹۰ در آثار ملی کشور ثبت شد.

امکانات رفاهی نزدیک به درخت سرو کهنسال منگاباد مهریز شامل مسجد، مغازه و فروشگاه، سرویس بهداشتی، جایگاه سوخت، اقامتگاه و... می باشد.

مکان ها و جاذبه های گردشکری اطراف سرو مهریز به قرار زیر است؛ امامزاده سید غیاث الدین ، مسجد و حسینیه باغ بهار، مسجد جامع مهرپادین، حمام قدیمی و موزه استریج، بادگیر 55 متری شکی، کوه ریگ ، قلعه تاریخی مهریز، چشمه و تفریحگاه غربالبیز ، روستای تاریخی و ارگ سریزد ، باغ پهلوان پور و...

سرو کهنسال مهریز

شهرستان مهریز

شهرستان مهریز به عنوان باغ شهر فرهنگی و تاریخی استان یزد دارای هزاران اثر طبیعی و تاریخی می باشد که در 25 کیلوتری جنوب شهر یزد قرار گرفته است.

وجود نیمی از درختان کهنسال کشور در استان یزد

درختان چند هزار ساله گویای تمدن غنی یزد هستند که هم اکنون بیش از نیمی از درختان کهنسال کشور، در استان یزد وجود دارند. مرگ و خواب درختان در زمستان و تولد مجدد آنها در بهار، درخت را همواره به نمادی از جاودانگی و زندگی تبدیل کرده و جایگاه خاصی به آن بخشیده است. به گونه ای که در فرهنگ و باورهای اعتقادی هر سرزمینی؛ درخت به ویژه درختان بزرگ و کهنسال از قبیل چنار و سرو، مقدس هستند و قدرت خاصی برای آنها قائل هستند، چنان که هنوز هم در برخی از روستاهای ایران و دنیا، درختان کهنسالی دیده می شود که به آنها دخیل بسته اند.

این درختان مقدس؛ در ایران غالبا درختان چنار و سرو هستند که در نظر و اعتقادات مردمی قادرند تا باران بیاورند، خورشید را به تابش وا دارند، گله‌ ها را فزونی دهند، به زنان در زایش و باروری یاری دهند و سرانجام نذر و حاجتی را برآورده سازند.

سرو کهنسال مهریز

بیش از 50 درخت کهنسال در استان یزد

در استان کویری یزد، بیش از 50 پایه درخت کهنسال شناسایی و ثبت شده است که عمدتا از گونه‌ های مختلفی نظیر چنار، سرو، گردو و زبان گنجشک هستند. بیشتر درختان کهنسال استان یزد بین 800 تا 1500 سال عمر دارند و نمادی از پایداری و مقاومت مردم قانع و سخت کوش کویر در برابر شرایط نامساعد جوی هستند. 

سرو کهنسال مهریز

آدرس سرو کهنسال منگاباد مهریز

 سرو کهنسال منگاباد مهریز در مهریز، نزدیک بزرگراه مهریز – انار، پارک سرو قرار گرفته است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سرو کهنسال مهریز با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi