https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

خانه لاری ها یزد ( موزه اسناد تاریخی یزد )

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  خانه های تاریخی یزد  »  خانه لاری ها یزد ( موزه اسناد تاریخی یزد )
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان امام خمینی، محله فهادان، مجاور عمارت کلاه فرنگی
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 8 تا 20
روز بازدید : همه روزه جز تعطیلات رسمی (۲۸ صفر، تاسوعا و عاشورا، شهادت امام علی(ع)، شهادت امام جعفرصادق(ع) و 14 خرداد)
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 2500 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : IRR 150,000

اگر می خواهید یكی از خانه های سنتی و اصیل یزدی با معماری كویری یزد را ببینید پس به دیدار خانه لاری ها یزد بروید. 

خانه لاری ها یزد

قدمت خانه لاری ها

۲۷۰ سال پیش جمعی از تجار لار فارس، به یزد آمدند تا دراین شهر تجارت خود را سر و سامان دهند و رخت اقامت افكنند.  
«حاج غلامحسین ملازینل» از نوادگان آن نسل به سال ۱۲۴۳ ه.ش در محله فهادان خانه ای بنا نهاد تا فرزندان وی نسل به نسل در آن زندگی کنند. این خانه، امروزه به خانه لاری ها شهره هست و توسط میراث فرهنگی اداره می شود. 
درب ها، پنجره ها، ارسی ها، اتاق های آیینه كاری و نقاشی شده آن یكی از نمونه های زیبا و عالی خانه های اعیانی قرن سیزدهم است.  

خانه لاری ها یزد

معماری خانه لاری ها

درعبور از كوچه پس كوچه های محله فهادان، آدرس خانه لاری ها را دنبال می كنیم تا به خانه ای برسیم که بر سردر آن، موزه اسناد تاریخی حک شده است. درب این خانه همانند خیلی از خانه های تاریخی و قدیمی یزد دارای دو كوبه است یعنی با زدن هر كوبه، صدای متفاوت كوبه، زن بودن و مرد بودن كوبنده را نشان می دهد.

خانه لاری ها یزد

از درب كه عبور كنیم وارد هشتی خانه لاریها می شویم و جالب است بدانید كه این قسمت برای انتظار و كسب اجازه مهمان برای وارد شدن به خانه بوده است. اگر اندكی اینجا صبر كنیم، می توانیم خنکای خاص این قسمت از خانه را حس کرده و بعد از تهیه بلیط، وارد حیاط اصلی خانه شویم. حیاطی كه وسط آن حوض بزرگی دارد كه بر روی این حوض تخت چوبی بزرگی قرار گرفته است به طوری که برای جلوگیری از بالا آمدن حشرات موزی، همیشه پایه های تخت در درون آب و داخل حوض خانه قرار داشته اند.

خانه لاری ها یزد

بد نیست بدانید که خانه لاریها سه حیاط و شش باب خانه دارد: بزرگترین و اصلی ترین حیاط، یعنی حیاط اندرونی، به ماوا و مسكن محارم اختصاص داشته است؛ حیاط بیرونی محل اسكان و پذیرایی مهمانان بوده است و حیاط سوم، اهمیت کمتری نسبت به دو حیاط دیگر داشته است.

خانه لاری ها یزد

خانه لاری ها ، خانه ای با چهار فصل

خانه لاریها كه یكی از نمونه های بارز خانه های سنتی یزد است در چهار جبهه بنا شده است. یعنی هرجبهه از خانه برای فصل خاصی بوده است. جبهه جنوبی كه دارای تالار و بادگیر است قسمت تابستان نشین، ضلع مقابل آن قسمت زمستان نشین و قسمت شرقی نیز با در برگرفتن اتاق آیینه، مطبخ، سرداب و سایر فضاها، مناسبِ فصل پاییز بوده است. ضلع غربی نیز فضای بهارخواب را در بر می گرفته است. بد نیست بدانید قسمت پاییزه خانه به دلیل اینكه بیشترین سهم از آفتاب و گرما را به خود می گرفته كم تر هم استفاده داشته است به همین دلیل، معمولا خانه های سه جبهه ای بیشترساخته شده اند.
می رویم تا بادگیر بلند خانه لاریها را ببینیم. با وجود اینكه دیگر در حوضِ زیر بادگیر آبی نیست اما در هر فصلی از سال كه زیر بادگیر بروید خنک بودن آن قسمت را حس می كنید. بی جهت نبوده كه این قسمت را تابستان نشین می گفتند. 

خانه لاری ها یزد

بعد از بازدید تالار و بادگیر و قسمت تابستان نشین به دیدار زیباترین اتاق پنج دری این خانه، تالار آیینه، می رویم تا بدانیم روزگاری مالک این خانه چه طور پذیرایی مهمان های ایرانی و خارجی اش در اینجا بوده است.
 معماران هنرمند این دیار در دوره قاجار برای زیبایی و تقارن هرچه بیشتر خانه، اتاق ها را سه دری، پنج دری و یا هفت دری می ساخته اند.

خانه لاری ها یزد

از اتاق آیینه خارج می شویم تا به سوی پایاب خانه حركت كنیم. پایاب ۳۸ پله ای را پایین می رویم ولی می دانیم كه امروزه قناتی نمانده كه از خانه لاری ها عبور كند. می دانیم در گذشته نه چندان دور تمام مردم این شهر دسترسی به آب نداشتند. دسترسی شخصی به آب ویژه ثروتمندان بوده. مردم عادی آب خود را از آب انبارها تامین می كردند. 

خانه لاری ها یزد

کوچه دربند یعنی چه؟

جالب است بدانید خانه لاریها دو درب داشته است. یكی از درب ها به كوچه ای باز می شده كه در آن درب چند خانه ی دیگر هم بوده است. در انتهای آن كوچه باریک درب بزرگ دیگری بوده است. در واقع چنین كوچه هایی را كوچه دربند می گویند كه خود نشانی از ثروتمند بودن اهالی آن خانه ها بوده است. 
 در و دیوار خانه لاری ها سخن می گویند از قرن ها پیش تاكنون، از مردان و زنان كویر، از كسب و پیشه، از درس و هنر، از فرزندان برومندی كه از این خانه سرافراز، نامی شدند برای یزد و ایران.

خانه لاری ها یزد

آدرس خانه لاری ها

 خانه لاری ها یزد در خیابان امام خمینی، محله فهادان، مجاورعمارت کلاه فرنگی قرار گرفته است.

در سفر به یزد لذت بازدید از خانه لاری ها و سایر جاذبه های بافت زیبای یزد را با تور یزدگردی تجربه کنید.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خانه لاری ها یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi