https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

مسجد ملا اسماعیل یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  مساجد و امامزاده ها  »  مسجد ملا اسماعیل یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، میدان امیرچخماق، خیابان قیام، مسجد ملا اسماعیل یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : وقت نماز
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : رایگان

معرفی مسجد ملا اسماعیل یزد

مسجد ملا اسماعیل یزد ، مسجدی تاریخی متعلق به دوره قاجار می باشد که در سال ۱۲۲۲ هـ. ق به دستور آخوند ملا محمد اسماعیل عقدایی از عالمان معروف قرن 13 هجری قمری تاسیس شده است. این بنا، مجموعه ای از مسجد و مدرسه می باشد که امروزه تنها درب ورودی مدرسه آن به جا مانده است.

مسجد آخوند ملا اسماعیل در جنوب میدان بازار خان یزد قرار گرفته و دارای 3 شبستان و یک ایوان بلند بالا می باشد که از همان ابتدا به خاطر این ایوان و شبستان ۳۲ ستونه اش زبانزد خاص و عام شد.

چندین سنگ لوحه با خط نستعلیق و نسخ، کتیبه آبی رنگ بر روی زمینه سفید گچی از هنرهای معماری و تاریخی این بنا می باشند.

قدیمی های محل معتقدند که قبله مسجد ملا اسماعیل یزد بسیار دقیق است. محراب این مسجد نیز با به شهادت رسیدن آیت الله محمد صدوقی در لحظه ادای نماز جمعه تا ابد معروف و شهره شد.

مسجد تاریخی ملا اسماعیل یزد در تاریخ ۵ دی ۱۳۵۲ با شماره ثبتی ۹۶۴ به ‌عنوان یک اثر ملی ایرانی به ثبت رسیده است.

مسجد ملا اسماعیل

ساختار مسجد ملا اسماعیل یزد

مسجد ملااسماعیل یزد پس از مسجد جامع یزد و مسجد امیرچخماق ، سومین مسجد برتر و معروف یزد است که از لحاظ معماری هم شبیه به بنای مسجد امیرچقماق می باشد.

در کنار مسجد ملا اسماعیل ، یک بازار و آب انبار نیز قرار دارد که به همین نام معروف هستند. ورودی اصلی این مسجد از سمت بازارچه می باشد که در سمت چپ، چندین کتیبه به همراه یک وقفنامه، قدمت و اصالت بنا را به خوبی نشان می دهند.

با ورود به مسجد ملا اسماعیل یزد ؛ صحن بزرگ و دو طبقه قجری، روح آدمی را به اوج عرفان می برد. صحنی که یک حوض طویل در میان آن قرار گرفته و به همراه باغچه های سرسبز و درختان قد برافراشته، از آب قنات تغذیه می کنند. روبروی ایوان بلند مسجد ، شبستان گنبدی با ستون های با شکوه و یک بادگیر بلند بالا قرار گرفته که تمامی دربهای شبستان و حجره ها به داخل آن باز می شوند.

مسجد ملا اسماعیل یزد از نظر فرم، جزء مساجد یک ایوانی است که از جنس آجر و خشت خام یا ملاط گل و گچ می باشد. در این مسجد فقط سردرها، غرفه ها و کتیبه ی دور گنبد از تزیینات خاصی برخوردار هستند و بقیه قسمت ها همچون گنبد دو پوشه پیازی شكل، حوضخانه ستوندار وسیع با درهای ارسی، صفه های قرینه سازی شده، صحن مسجد و دالان های آن به زیبایی، شاهكارهای معماری قرن 13 هـ. ق را جلوه گر شده اند.

مسجد ملا اسماعیل

كتیبه های تاریخی مسجد آخوند ملا اسماعیل یزد

یک كتیبه کاشی در اطراف گنبد با سوره« انا فتحنا ...» قرار دارد که با نقش سفید بر روی زمینه لاجوردی با نگاشته شده است.

یك ردیف كاشی های سفید طلایی بر روی ورودی شبستان كار شده و در مركز آن، آیه« و اذكر فی الكتاب انه كان صادق الوعد» دیده می شود.

بر روی سنگ مرمر سفید سردر مسجد، تاریخ 1227 هـ. ق و عهد سلطنت فتحعلی شاه قاجار حک شده است.

حجره های سنتی مسجد ملا اسماعیل نیز از امتیاز کتیبه بی نصیب نمانده و بر روی هر درب ورودی آن متن« قال محمد رسول الله انا مدینه العلم و علی بابها» دیده می شود.

در سمت چپ درب ورودی مسجد ؛ تاریخ مسجد بر روی سنگی سیاه به همراه وقف نامه بانی و دوره سلطنت قجری توضیحاتی ذکر شده است.

مسجد ملا اسماعیل

شرح حال آخوند ملا محمد اسماعیل عقدایی

ملا محمد اسماعیل عقدایی یزدی مشهور به « آخوند ملّا اسماعیل »،‌ فرزند عبدالملک بن اصلان خان تبریزی می باشد که تولد او در عقدای اردکان و تاریخ 1153 یا 1154 ﻫـ. ق ذکر شده است.

او در جوانی به حوزه علمیه نجف رفت و دروس خارج فقه و اصول و عرفان را آموخت و سپس در سال 1208 ﻫـ . ق با بازگشت به یزد، شروع به تدریس، صدور فتوا و نشر احکام و آثار زیادی نظیر نورالعارفین، الحسن و القبح و ... پرداخت. او سرانجام در سال 1240 هـ. ق وفات یافت که در مقبره آخوند ملا اسماعیل نزدیک به مسجد ملا اسماعیل به خاک سپرده شد.

مسجد ملا اسماعیل

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهر یزد را دارید، هتل سنتی ترنج یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

در هنگام اقامت در شهر جهانی یزد می توانید از تور یزدگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مسجد ملا اسماعیل یزد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi