https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

مجموعه خان یزد ( بازار خان ، حمام خان ، میدان خان )

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  مجموعه های تاریخی یزد  »  مجموعه خان یزد ( بازار خان ، حمام خان ، میدان خان )
شهر : یزد
آدرس : یزد، خیابان قیام، مجموعه خان یزد
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 10 تا 22
روز بازدید : همه روزه
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 3000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 30,000 IRR

کم پیش می آید به یزد سفر كنید اما به بازدید یكی از بناهای مجموعه خان كه متشكل از بازار خان ، حمام خان ، میدان و مدرسه خان است نروید، یا چیزی در مورد آن نشنیده باشید. مجموعه بازارها و میدان خان یزد كه حمام میدان خان در گوشه آن واقع گردیده است، مربوط به دوره قاجار است. به دیدار بخشهای مختلف این مجموعه می رویم تا با جزئیات این بناها بیشترآشنا شویم.   

مجموعه خان

 بازار خان یزد

 به دیدار یكی از مجموعه بازارهای قدیمی شهر یزد، مجموعه بازار خان می رویم. 
طویل ترین و عریض ترین بازار یزد؛ بازار خان با ۲۷۴ متر طول و ارتفاع بین ۴ تا ۶ متر است.  بخشی از مجموعه بازار خان را در دوره افشاریه بنا كرده اند و بخش دیگر آن توسط نوادگان و خود محمد تقی خان بافقی شکل گرفته است.

مجموعه خان یزد ( بازار خان ، حمام خان ، میدان خان )

 مجموعه بازار خان یزد ، كه از چند راسته تشکیل شده دارای بازارها و تیمچه های زیادی است. هر كدام از بازارها به نام خاصی شهره هستند اما عموم مردم همه این بازار ها را تحت عنوان بازار خان می شناسند و می نامند.
این بازار دارای دو بخش شمالی - جنوبی و شرقی - غربی است. بخش شمالی جنوبی این بازار ۷۸ متر طول دارد و دارای ۵۳ باب مغازه است. بخش شرقی- غربی نیز ۱۸۰ متر طول دارد و دارای ۱۰۰ باب مغازه است.

مجموعه خان یزد ( بازار خان ، حمام خان ، میدان خان )

از قسمت های مختلف بازار یزد می‌توان به بازار زرگری، بازار پنجه علی، بازار قیصریه، بازار علاقبندی، بازار کاشیگری، بازار چیت سازها (چیت سازی)، بازار ‏ملا اسماعیل، بازار افشار، بازار صدری (شاهزاده فاضل)، بازار دروازه مهریز، بازار مسگری و بازار نخود بریزی نام برد. 
بازار قیصریه که حد فاصل میدان خان و مدرسه خان قرار دارد، از لحاظ معماری نسبت به سایر بازارها شکیل تر است و به وسیله دو در چوبی با ارزش، بسته می شود. این بازار محل فروش پارچه های یزدی است.

در مطلب بازارهای قدیمی یزد می توانید با این بازارها بیشتر آشنا شوید.

مجموعه خان یزد ( بازار خان ، حمام خان ، میدان خان )


اگر در مسیر حركتتان به بازار پنجه علی رسیدید فراموش نكنید سری هم به كافه عدسی پناهنده بزنید كه سال های سال هست كه با عدسی های مشهور خودش پذیرای مهمانان داخلی و خارجی بوده است.  
 بازار خان در سال ۱۳۸۲ با شماره ۸۵۴۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. 

حمام خان یزد

حمام خان یا گرمخانه نور با معماری دوره ناصرالدین شاه، كه مختص خوانین و بزرگان بوده در سال ۱۱۷۰ هجری شمسی توسط میرزا محمد تقی خان بافقی ساخته و سه دهه بعد (سال ۱۲۰۰ ه.ش) مورد ساخت و ساز مجدد قرار گرفت. در همین دوره بود كه تزئینات و گچ بری های زیبای شاه نشین نیز اضافه شد. 

مجموعه خان یزد ( بازار خان ، حمام خان ، میدان خان )

 بد نیست بدانیم محمد تقی خان كه به خان بزرگ شهرت دارد و سر سلسله خاندان مشهور به خوانین یزد در ۱۱۲۹ هجری قمری متولد شده و در سال ۱۱۶۱ بر مقر حكمرانی یزد نشست و در سال ۱۲۱۳ فوت كرد از او تأسیسات عمومی و خیریه مهمی باقی مانده است مانند باغ دولت آباد، میدان خان، قیصریه، مدرسه خان و جنت آباد. 

مجموعه خان یزد ( بازار خان ، حمام خان ، میدان خان )

حمام خان علاوه بر فضاهای سه گانه بینه، میان در و گرمخانه، دارای استخری به ابعاد تقریبی ( ۱۲× ۶ ) متر در كنار گرمخانه است. فضای بینه از نظر مساحت و تزئینات ازسایر فضاها مشخص تر بوده و در اطراف آن سكوهای نشیمن و رختكن و در زیر سكوها حفره های جای كفش تعبیه شده و در بالای سقف گنبدی شكل بینه حمام، نورگیرزیبایی قراردارد. ارتباط بینه به گرمخانه از طریق “ میان در “ انجام می گیرد. گرمخانه شامل خزینه آب گرم و فضای شستشو است و درجنب خزینه، مخزن آب سرد وجود دارد.

مجموعه خان یزد ( بازار خان ، حمام خان ، میدان خان )

 شماره ثبت حمام خان در فهرست آثار ملی ایران ۲۴۰۶ است.
امروزه این حمام به رستوران تغییر كاربری داده است. می توانید پس از گذر از میدان و بازار خان و تماشای مشاغل قدیمی كه هنوز هم در این بازار رونق دارد لختی در حمام خان استراحت كنید و از منوی  رستوران كه مشتمل برانواع غذاهای ایرانی و یزدی هست تناول كنید. 

اگر تمایل دارید درباره این رستوران سنتی بیشتر بدانید به صفحه رستوران حمام خان مراجعه کنید.

مجموعه خان یزد ( بازار خان ، حمام خان ، میدان خان )

مجموعه خان یزد به شماره ثبت ۱۷۰۹ در سال ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مجموعه خان یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi