https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

بقعه سید رکن الدین یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های پربازدید یزد  »  بقعه سید رکن الدین یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، محله وقت الساعت، خیابان مسجد جامع، کوچه وقت الساعت
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی
ساعت بازدید : از ساعت 8 تا 20
روز بازدید : همه روزه به جز جمعه ها بعدازظهر
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : رایگان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : رایگان
بهترین زمان بازدید : چهارشنبه ها ویژه بانوان است.

به دیدار بقعه سید رکن الدین یزد ، این بقعه زیبا كه در عكس های بسیار زیادی همراه با مسجد جامع یزد نشان داده می شود، می رویم. 

بقعه سید رکن الدین یزد

سید رکن الدین که بود؟

این بنا در سال ۷۲۵ هجری قمری (۱۳۲۴ میلادی) به دست سید رکن الدین محمد قاضی، عارف و دانشمند قرن هشتم هجری قمری، به نام مدرسه « ركنیه » بنا شده وهم اكنون محل دفن خودش نیز هست ( روزگاری رسم بر این بود كه وقتی سازنده مدرسه می میرد، بدنش را در همان مدرسه دفن می كردند). 

بقعه سید رکن الدین یزد

سید رکن الدین یكی از نوادگان امام زاده جعفر، كه یكی از زیارتگاه های مورد احترام یزدی هاست، می باشد. سید رکن الدین مردی بود عالم، حكیم و كریم كه پدرش سید نظام الدین ازعلمای علم ریاضی بود. سید رکن الدین از عنفوان جوانی تا پایان زندگانی اش معروف بود به تاسیس زیج، رصد خانه، انشاء قنوات، عمارات و بنای مدرسه و مسجد و بقعه و بیت الادویه یعنی دواخانه كه بعضی از آن ها تا این زمان باقی است مانند بقعه خودش و مسجد جامع یزد.
بد نیست بدانید امروزه از آن مدرسه ركنیه و آن میزان درجه علم و دانش تنها همین بقعه سید ركن الدین و عنوان میدان روبروی آن یعنی میدان وقت الساعت باقی مانده است. 

بقعه سید رکن الدین یزد

معماری سید رکن الدین

وارد بقعه می شویم. باید چند پله پایین تر برویم. این بنا از سطح كوچه پایین تر است. این بقعه دارای سه فضا است: میانسرا ، ایوان و فضای زیر گنبد زیبای آن. وارد میان سرا می شویم از آن گذر می كنیم این قسمت از بنا بسیار ساده است. به سوی ایوان می رویم. كاشی های شش ضلعی دور تا دور ایوان و گچ بری های خطوط اسلیمی، نگاه  ما را جذب می کند. 
عظمت و زیبایی این مكان ما را به فكر فرو می برد. این بنا در گذشته چنین ساكت نبوده است. روزگاری در كنار این مدرسه، رصدخانه، کتابخانه، مسجد، بیت‌الادویه، دارالشفا و خانقاه قرار داشته است. زمانی دانشجویان، علما و تشنگان كسب علم می آمدند و می رفتند، مسئله می پرسیدند، به دنبال جواب می رفتند ... صد حیف كه از آن مجموعه ی پر رفت و آمد تنها بخشی از آن مدرسه كه به بقعه سید رکن الدین شهرت دارد، باقی مانده است.  

بقعه سید رکن الدین یزد

آرایه های متعددی نظیر آرایه‌ های گچی برجسته، آرایه‌ های گچی قالبی، آرایه‌ های گچی فتیله‌ ای، کتیبه‌ های نقاشی، نقاشی‌ های تزئینی، آرایه‌ های طلا کاری و آرایه‌ های کاشی کاری همه در این بنا به كار گرفته شده اند. 
پس از گذر از ایوان وارد سومین فضا، فضای زیر گنبد می شویم. فضای زیر گنبد پلان چهار ضلعی دارد. دست توانمند معماران این دیار، گنبد را با گوشه سازی های متعدد از هشت ضلعی به شانزده ضلعی، بر روی بنا قرار داده اند.

بقعه سید رکن الدین یزد


 گنبد این بنا از نوع دو پوسته پیوسته و به شکل شبدری است که به انواع کاشی‌های معرق به رنگ سفید، آبی فیروزه‌ ای و لاجوردی مزین گشته است.

بقعه سید رکن الدین در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شماره ثبت ۲۴۶ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بقعه سید رکن الدین یزد

داستان سید رکن الدین در کتاب یزد در سفرنامه

در كتاب «یزد در سفرنامه»، علی اصغر مهاجر در مورد سرگذشت سید رکن الدین چنین می نگارد:
" اگر خسته نبودیم به مدفن امیر ركن الدین می رفتیم زیرا كه این مرد محترم در اوایل قرن هشتم مدرسه ای در یزد ساخت كه هم كتابخانه داشت و هم رصدخانه. رصد خانه سید رکن الدین دو مناره داشت. روی یكی از مناره ها یك مرغ فلزی تعبیه شده بود كه همراه با گردش آفتاب حركت می كرد و همیشه رو به خورشید می ایستاد. این مرغ فلزی به اضافه چندین دایره، مقداری چرخ دنده، ابزار آلات، طناب های مفصل و غیره ساعت، روز، ماه و سال را از تركی و عربی گرفته تا فارسی و رومی و همچنین منازل مختلف قمر و پنج نوبت نماز و چیز های دیگر را نشان می داد. اما حیرت انگیزتر از این رصدخانه و ساعت و تقویم آن، سرگذشت خود امیر ركن الدین است؛ زیرا بنا به برخی روایات افراطی اتابک یزد با جناب سید كه گویا به جهت همین كارهای خیر و وجیه المله بوده سر ناسازگاری  پیدا می كنند و مدام در كمین بوده تا زهر چشمی از او بگیرد. در همین اوقات یک نفر مسیحی خیلی پولدار به یزد می آید و در و دیوار شهر را می پسندد و همانجا مقیم می شود. تصادفا عده ای از دوستان مهتر نسیم عیار به خانه این مسیحی دستبرد می زنند و پیش از فرار سر او را هم گوش تا گوش می برند. اتابک یزد دل به دریا می زند و می گوید سید رکن الدین به جهت تعصب مذهبی، پیروان خود را تیر كرده است و آن مسیحی واجب الاحترام را كشته اند. سید بیچاره را می گیرد. اول دستور می دهد تا از درختان گز مقداری تركه بكنند و در آب نعیم آباد بخیسانند. پس از آنكه تركه ها نرمش  كافی پیدا كردند سازنده رصد خانه را برهنه می كنند و به تمام سطح چوب بر بدن او هزار چوب می زنند. ضربه ها آنقدر كافی به مقصود بوده كه از خرده های پوست تن سید رکن الدین یک كیسه پر می كنند. البته در شأن آن سید والامقام نبود كه خم به ابرو بیاورد. اتابک از مقاومت حریف حظ می كند و دستور می دهد تا همانطور برهنه سوار شترش كنند و در كوی و برزن بگردانند و اوباش و اراذل متلک بارش می كنند. برای آنكه این كارناوال، با شكوه تمام برگزار شود مقدار زیادی پشگل گوسفند به دست طلبه ای می دهند تا در حین حركت كارناوال به سر و روی سید بریزد. بدیهی است كه گردش چند ساعته كارناوال در آن هوای گرم مایه تشنگی سید می شود و لذا بدون آنكه به روی  خود بیاورد تقاضای آب میكند. عده ای از میان جماعت اوباش كه زیاد خورده بودند توی كوزه ادرار می كنند و به دست سید می دهند. اینكه سید كوزه را سر كشیده یا نه روایت سابق الذكر مطلبی بیان نمی دارد. خلاصه سید رکن الدین را با آن حال خراب سر انجام به قلعه ای می برند و در چاه آن قلعه زندانیش می كنند. عجیب آنكه مدتی بعد سید رکن الدین توسط پایمردی پسرش برات آزادی  می گیرد و همان مردم رجاله او را از چاه بیرون می كشند و یكسر می برند به دارالحكومه و در حال احترام كرسی قضاوت را زیر پایش می گذارند تا هر چه بخواهد فرمان دهد. اما این مرد صاحب كرامت در یزد بزرگ شده بود و بزرگواری او به پهنای كویر بود، دستور داد آن مردی را كه با دست خود به پیكر او چوب زده بود بیاورند. هزار اشرفی به او انعام داد زیرا هزار ضربه چوب زده بود. بعد نوبت آن طلبه پشكل افشان رسید و مقداری نیم پهلوی طلا به سرو رویش نثار كرد. آنگاه یک ظرف پالوده ی آماده كردند و با دست قاشق قاشق به دهان آن مردی گذارد كه كوزه پر از ادرار را به دست سید داده بود".

بقعه سید رکن الدین یزد

در مطلب جاهای دیدنی یزد شما را با جاذبه های گردشگری این شهر تاریخی آشنا خواهیم کرد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد بقعه سید رکن الدین با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi