https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

روستای ندوشن

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  روستاهای دیدنی یزد  »  روستای ندوشن
شهر : میبد
آدرس : میبد، ٣۵ کیلومتری غرب یزد، روستای ندوشن
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی

روستای ندوشن یزد یکی از روستاهای شهرستان میبد واقع در استان یزد است که در کنار جاده گاوخونی (جاده باستانی یزد_اصفهان) قرار گرفته و فاصله آن تا شهرستان ورزنه اصفهان حدود نود و پنج کیلومتر می باشد. 
در میان شهرستان های استان یزد، روستای ندوشن به این دلیل که در دامنه شیرکوه قرار گرفته، جزو مناطق نیمه کوهستانی به شمار می رود و نسبت به مناطق دیگر از آب و هوای بهتری برخوردار است. 
بافت تاریخی ندوشن ، آثار و بناهای ارزشمندی دارد که به خوبی حفظ شده و به شهر جلوه قدیمی و زیبایی داده است. از خصوصیات اصلی این بافت تاریخی، قناتی است که از وسط شهر عبور می کند و آب جاری آن حس و حال خوبی به روستای ندوشن می دهد.
روستای ندوشن در گذشته داخل قلعه ای با 12 ورودی بوده است که شب ها هر 12 دروازه را می بستند و مردم بر بالای آن نگهبانی می دادند تا شهر در امان باشد.

از بافت تاریخی زیبای روستای ندوشن که بگذریم می رسیم به چشمه سارها، سنگ آب ها، آبشارهای ندوشن و همچنین روستاهای خوش آب و هوایی همچون: خوش آب، صدر آباد، حسن آباد، سورک، هفتهر و نیوک که هر کدام دارای آثار و جاذبه های طبیعی بی نظیری می باشند و همه ساله نظر گردشگران خوش ذوق و طبیعت دوست را به خود جلب می کنند.

برخی از جاذبه های طبیعی و تاریخی روستای ندوشن

مسجد جامع روستای ندوشن

چیزی که در مورد مسجد جامع روستای ندوشن می توان گفت این است که این مسجد یک موزه تمام عیار تاریخی است؛ از ستون های سنگی و کتاب خطی آن گرفته تا منارجنبان و کتیبه های سنگی و در و دیوار کنده کاری شده اش؛ به هرکدام که نظر بیندازی به تنهایی یک اثر ملی و تاریخی است که یک تاریخ مصور و عینی را به نمایش گذاشته است. مسجدجامع ندوشن از قدیمی ترین مسجدهای استان یزد است که در زمان فرمانروایی آل مظفر و در سده هشتم در یزد بنا شده است.

مسجد جامع ندوشن

منارجنبان روستای ندوشن

منارجنبان مسجد جامع ندوشن در مرکز بافت قدیم شهر خودنمایی می کند و شکوه خاصی به آن می دهد. این بنای قدیمی از آجر و ساروج ساخته شده و داخل آن با چوب شورونه و طناب هایی از لیف خرما کار شده؛ همچنین پلانه ای مدور دارد و بالای آن یک ماذنه قرار گرفته است که قطر آن سه متر و ارتفاعش به بیست و پنج متر می رسد و سی و چهار پله از جنس چوب دارد.
منارجنبان ندوشن یزد قبل از منارجنبان اصفهان ساخته شده و از بناهای دوره ایلخانی است. این منارجنبان در باد تکان میخورد و از فاصله پنجاه متری به خوبی قابل رؤیت است. در سال های اخیر در قسمت ماذنه آن تخریب هایی صورت گرفته بود که بازسازی شده و در حال حاضر سالم است. 
این مناره با گلدسته هایی با آجرهای لعاب دار تزئین شده که نمای آجری آن با منارجنبان اصفهان رقابت می کند؛ همچنین از این مناره در اذان های سه گانه و هنگام وداع آخرین جمعه ماه رمضان استفاده می شود. 

منارجنبان ندوشن یزد

منبر چوبی 900 ساله روستای ندوشن 

یکی از آثار قدیمی و موزه ای مسجد جامع ندوشن منبر آن است که قدمتی نزدیک به نهصد سال دارد و از چوب گردو ساخته شده و به تزئینات معرق، منبت و گره چینی مزین گردیده است؛ که متأسفانه قسمت سر لوحه یا کتیبه این منبر و یکی از پایه های بدنه منبر به یغما رفته است. این اثر ارزشمند ابتدا به کشور فرانسه برده شده و پس از آن به آمریکا فروخته شده است و هم اینک نیز در موزه معروف متروپولین نیویورک که یکی از بزرگترین موزه های جهان در زمینه هنرهای زیبا است، نگهداری می شود.

منبرچوبی ندوشن یزد

سنگ نگاره های کوه سرخ ندوشن

سنگ نگاره های ندوشن در کنار چشمه خشک شده کوه سرخ که مردم محلی به آن سرخان کوه می گویند قرار گرفته است. روی این سنگ ها هم نوشته و هم نقاشی دیده می شود. نقاشی ها نقش گردونه مهر (چلیپا)، انسان با نیزه، حیوان و اشکال نمادین است و خطوط حک شده بر روی سنگ ها نیز به فارسی و کوفی می باشد. البته این نگاره های کهن به علت فرسودگی و اینکه در محل طبیعی واقع شدند، در حال نابودی می باشند، به گونه ای که رنگ نقش ها با رنگ زمینه سنگ ها در حال یکی شدن است.
از آن جایی که برخی از نگاره های جدید روی نگاره های قدیمی تر حک شده و تاریخ نگاره های جدید مربوط به قرن پنجم هجری قمری است، به احتمال زیاد نگارگری روی سنگ در روستای ندوشن از دوره پیش از اسلام شروع شده و تا دوران اسلامی رواج داشته است.

سنگ نگاره های کوه سرخ ندوشن

خانه محمد حسنی های ندوشن

خانه محمد حسنی ها مربوط به عهد صفویه است و در محله قلعه ندوشن واقع شده که در سال 1384 با شماره 12130 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا که به عنوان خانه مسکونی مورد استفاده قرار می گرفته و می گیرد، از خشت و گل ساخته شده و یک بادگیر چهار طرفه دارد؛ دو ضلع آن رو به حیاط است و در ضلع غربی و جنوبی آن ساخت و ساز انجام شده است. همچنین ضلع غربی محل اتاق ها است و ضلع جنوبی محل ایوان هایی می باشد که مزین به گچبری، نقوش گیاهی و رنگ آمیزی بوده و دارای دو طبقه می باشد که ارتفاع آن تا زمین دو متر است. 

آب انبار مریضان ندوشن

به آب انبار مریضان ندوشن در زبان عامه آب انبار مریضو گفته می شود. اما طبق چیزی که سالمندان ندوشن می گویند نام درست آن آب انبار محمدرضا می باشد. محمدرضا نام بانی آب انبار و باغ وقفی است که در مجاور آن قرار گرفته است.
برای رسیدن به پاشیر آب انبار باید از ده پله که مسقف است عبور کرد. آب انبار مریضان ندوشن دو بادگیر یک طرفه دارد و مخزن آن به شکل مستطیل است که مصالح به کار رفته در آن خشت و آجر و گل است. این آب انبار یک کتیبه هم داشته است که در حال حاضر اثری از آن نیست.

امامزاده مامانیک روستای ندوشن

ساختمان این امامزاده از خشت و گل و آجر ساخته شده است. نمای داخلی بنا به آجر فرشی همراه با بندکشی های گچی مزین شده است. مقبره در محوطه ای با پوشش گنبدی شکل قرار گرفته که حجره هایی کوچک در اطراف آن قرار دارد. قدمت امامزاده مامانیوک روستای ندوشن به دوران صفویه می رسد.
گفته می شود این مقبره مربوط به دو زن می باشد که اطلاعی از اصل و نسب آن ها در دست نیست ولی بعضی اعتقاد دارند که این دو بانو از حمله مغول ها فرار کرده اند و به روستای ندوشن پناه آورده اند. یکی از آن دو بانو دارای مقام معنوی بزرگی بوده و آن یکی نیز ندیمه وی بوده است. خادمین این امامزاده به نقل از پدران خود می گویند که قبلاً آرامگاه این دو بانو در جای دیگری بوده و بعضی از شب ها مردم مشاهده می کردند که قبرها نور باران می شده و به دلیل این اتفاق مردم محل تصمیم می گیرند که برای این دو بانو مقبره ای بسازند و جسدشان را به آن مقبره منتقل کنند. ولی شب هنگام بانی مقبره در رویا می بیند که آن دو بانو می گویند کاری به قبر ما نداشته باشید ما خودمان به مقبره جدید نقل مکان می کنیم. صبح در کمال تعجب مردم مشاهده می کنند که قبور قبلی آن دو بانو نبش شده و قبور جدید که در آرامگاه آماده شده بوده کاملاً پوشیده شده است. بعد از این اتفاق اعتقاد مردم محل و روستای ندوشن به این مقبره بیشتر می شود، برایشان قربانی و نذر می کنند و هر شب جمعه روضه خوانی بر پا می دارند. 

امامزاده مامانیک ندوشن

قلعه سپیده

این قلعه مربوط به دوران افشاریه است و بر روی تپه ای سنگی که به همین نام می باشد، قرار گرفته است. این قلعه که از دور، گذشت دوران را بر روستای تاریخی ندوشن نظاره می کند، در دو طبقه با گل و خشت و سنگ سفید ساخته شده و در چهار گوشه دارای برج هایی برای نگهبانی است.

قلعه سپیده ندوشن

برج چهار در روستای ندوشن

برج چهار در ندوشن ، در سال 1384 با شماره 13022 به ثبت ملی رسیده که قدمت آن مربوط به دوران افشاریه می باشد و مساحت آن حدود بیست و پنج متر مربع است. این برج مربع شکل است و در یک طبقه ساخته شده که البته از پشت بام آن برای دشتبانی هم استفاده می کردند.
مصالح استفاده شده در برج چهار در ، گل و سنگ و خشت است که ورودی آن در قسمت شرقی برج قرار گرفته است. تفاوتی که این برج با برج های دیگر دارد این است که بر خلاف دیگر برج ها نحوه دسترسی به پشت بام از طریق دیواره برج نیست بلکه در قسمت شمالی طبقه همکف در داخل برج، پلکانی در نظر گرفته شده است؛ البته نباید این نکته را فراموش کرد که علاوه بر ارتفاع، هدف از ساختن برج چهار در و عملکرد آن با دیگر برج ها کاملاً متفاوت بوده است.

قنات روستای ندوشن

قنات ها از جمله سازه های تاریخی مهم در ساخت تمدن کشور عزیزمان ایران هستند. قدمت این قنات به دوره ایلخانی باز می گردد که طول آن ۴٫۲ کیلومتر است و به شماره 30051 در آثار ملی ایران ثبت شده است.
مظهر این قنات در محلی به نام سرآب ده از 10 کیلومتری جنوب شهر ندوشن شروع می شود و تا بلوار فاطمه الزهرای ندوشن ادامه پیدا می کند. آب این قنات به بافت قدیمی شهر ندوشن و باغستان های شرقی هدایت شده و در طول مسیر قنات، 51 حلقه چاه برای تهویه و لایروبی هوای قنات حفر شده که عمیق ترین آن هم مادر چاه قنات با 48 متر عمق می باشد.

قنات ندوشن

مسجد آمنه گل ندوشن

در بافت تاریخی و زیبای ندوشن، مسجد آمنه گل با سقف آجری و گنبدی شکل و همچنین با نمایی خشتی، نشان دهنده معماری قرن هشتم هجری قمری است. از این مسجد فقط اتاق کوچکی به جای مانده که جایگاه سنگ نوشته ای است که با خط نسخ به نام سازنده مسجد اشاره می کند.

آبشار سفیده ندوشن یزد

آبشار سفیده روستای ندوشن از زیباترین آبشارهای کشورمان است. این آبشار در کیلومتر دو جاده ندوشن_میبد قرار گرفته و به این علت که آب این آبشار شور و نمکی است، قندیل های نمکی زیبایی در اطراف این آبشار به وجود آمده است. حجم آب آبشار در فصول مختلف متفاوت است؛ در فصل بهار بیشترین میزان آب موجود را داراست و در فصل زمستان آب خروجی از آبشار یخ می زند که تماشای آن به صورت یخ زده زیبایی خاصی دارد.
وجود گونه های ارزشمند گیاهی و جانوری که در لیست IUCN آمده، وجود آب تقریباً همیشگی در دل آبشار، نقش آبشار در افزایش حجم آب زیرزمینی، داشتن مناظر طبیعی زیبا، وسعت آبشار که باعث حفاظت از اکوسیستم حساس منطقه می شود و خاصیت طبی آب این آبشار، باعث اهمیت و ارزش مضاعف آبشار سفیده ندوشن یزد شده که سالانه گردشگران زیادی را به تماشای خود می کشاند. 
به این علت که آبشار سفیده در کوه مسطح و کم ارتفاع سفیده ندوشن قرار گرفته و مقادیر زیادی املاح آهکی در آب این آبشار وجود دارد، هنگام طلوع خورشید منطقه آبشار به رنگ سفید در می آید؛ رنگ سفید آب این آبشار به خصوص در زمانی که حجم آب آبشار زیاد می شود به خوبی قابل رؤیت است. 
آبشار سفیده با وسعت 3839 هکتار و منطقه «سفیده» یا «گرده سل» ندوشن با وسعت 21 هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده سرخه چیلون در 5 کیلومتری ندوشن میبد قرار گرفته است.

آبشار سفیده ندوشن

غار نباتی ندوشن

غار نباتی در حوالی روستای زیبای ندوشن قرار گرفته و از دو مسیر یزد میبد ندوشن و مسیر اصفهان ورزنه سورک می توان به این غار رسید.
غار نباتی دو دهانه ورودی دارد؛ یک دهانه طبیعی که نیاز به یک فرود سه متری دارد و دهانه بعدی که مصنوعی است و در کنار دهانه ورودی طبیعی احداث شده و نیازی به فرود ندارد. بعد از ورود به غار نباتی ندوشن به یک سه راهی می رسیم که اگر مسیر سمت چپ را با یک سراشیبی تند دنبال کنیم، به یک چشمه آب در عمق نوزده متری غار که آب آن قابل شرب است، می رسیم؛ همچنین مسیر سمت راست هم با یک سراشیبی به یک تالار منتهی می شود. البته باید دانست که مسیر روبرو مسیر اصلی غار است.
غار نباتی ندوشن به دلیل وجود قندیل های سفید و نباتی شکل زیبایش به عنوان عروس غارهای استان یزد شناخته می شود. بنا بر نظر کارشناسان، چکیدن قطرات آب از قندیل ها، رطوبت داخل غار، وجود مواد آهکی، ترمیم قندیل های آسیب دیده و شکسته، نشان از آن دارد که این غار هنوز زنده و فعال بوده و با سرعت کم در حال زایش و رسوب گذاری است.
در مجموع لازم به ذکر است که غار نباتی روستای ندوشن با وجود زیبایی شگفت انگیزش غار دشوار و بزرگی نیست.

غار نباتی

سنگاب اشنیز روستای ندوشن 

یکی از شگفت انگیزترین مناطق طبیعی در روستای ندوشن سنگاب های آن است. این سنگاب ها در حقیقت چشمه هایی هستند که به صورت پلکانی شکل گرفته اند و خواص درمانی آب آن به ویژه برای پوست بسیار عالی است و همین یکی از دلایلی شده تا در بین بازدیدکنندگان و گردشگران محبوب گردد.
سنگاب اشنیز روستای ندوشن یک نمونه کوچکی از باداب سورت مازندران است که به دلیل داشتن املاح گوگردی، نمکی و آهن در طی میلیون ها سال به صورت رسوبات سفید رنگ آهکی و پلکانی شکل گرفته است.
بدون شک استان یزد یکی از اعجاب انگیزترین پدیده های زمین شناسی را در خود جای داده که در جهان و ایران کمیاب است و از این رو جا دارد تا ارگان های مربوطه در محافظت از این اثر طبیعی و منحصر بفرد کوشا باشند و درباره معدنی که در مجاورت آن احداث شده و به مرور باعث تخریب سنگاب می شود، تجدید نظری داشته باشند.
روستای ندوشن آثار باستانی و طبیعی زیادی دارد که سعی شد به عمده ترین آن ها اشاره شود؛ باشد که این شرح و توصیف سبب آشنایی بیشتر علاقمندان و گردشگران هنگام بازدید از این روستای زیبا شود.

سنگاب اشنیز ندوشن

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi