https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

غار پشوم (غار دو سر)

صفحه اصلی  »  سوغات یزد  »  جاذبه های طبیعی یزد »  غارهای یزد  »  غار پشوم (غار دو سر)
شهر : مهریز
آدرس : مهریز، نرسیده به روستای تنگ چنار (حدود 95 کیلومتری شهر یزد)
نوع جاذبه گردشگری : طبیعی
ساعت ارائه خدمات : همه روزه
روز بازدید : برای بازدید با محیط زیست هماهنگ گردد

شهر یزد، مکان های تاریخی و جاذبه های طبیعی زیادی را در خود نهفته دارد که بسیاری از آن ها کشف شده و امروزه به عنوان مقاصد توریستی_گردشگری مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما تعدادی نیز به تازگی شناسایی گردیده است. یکی از جاذبه هایی که اخیراً مورد کشف و بررسی قرار گرفته، غار پشوم (غار دو سر) می باشد. این غار که بزرگترین تالار زیرزمینی ایران و چهارمین تالار بزرگ غاری دنیا به شمار می رود، امروزه توجه بسیاری از محققان را به سمت خود کشانده و جزو مخوف ترین غارهای ایران به حساب می آید.

غار

موقعیت جغرافیایی غار پشوم مهریز

غار پشوم در حوالی شهر مهریز، _نزدیک به نیشكوه، نرسیده به روستای تنگ چنار_، حدود 95 کیلومتری شهر یزد قرار دارد. گردشگران پس از ورود به جاده مهریز، با پیمودن تقریباً 60 کیلومتر، به یک جاده انحرافی و خاکی می رسند که روبروی جاده خاکی مزرعه چاه مورتی واقع شده است. با طی تقریباً 4 کیلومتر از جاده انحرافی ذکر شده، محل پارکینگ ماشین ها نمایان می شود و بعد از آن بازدیدکنندگان باید مسیری با شیب ملایم را پیاده روی کنند تا بعد از پیمودن5/3 کیلومتر مسافت، دهانه غار پشوم را مشاهده نموده و به داخل آن راه یابند.

غار

وجه تسمیه غار دو سر مهریز

غار پشوم علاوه بر این نام، با عنوان غار دو سر (Dosar Cave) هم نامیده می شود. دلیل نامگذاری غار پشوم دقیق مشخص نیست اما دلایل مختلفی برای علت معروف شدن آن به غار دو سر نام برده شده؛ دلایلی نظیر:

 • قرار گرفتن این غار مابین دو قله
 • برگرفته شدن اسم غار از نام کوه دوسر
 • قرار داشتن دو سنگ بزرگ در بالای دهانه غار که شاید یکی دیگر از عوامل نامگذاری این جاذبه به عنوان دوسر باشد.

  غار

غار پشوم؛ غاری با شهرت جهانی

غار پشوم یا غار دو سر مهریز، علاوه بر اینکه عنوان بزرگترین تالار غاری ایران را به خود اختصاص داده، در فهرست جهانی نیز قرار گرفته و پس از مالزی، چین و اسپانیا، رتبه چهارم جهانی از نظری بزرگی تالار غاری را از آن خود کرده است.

البته ناگفته نماند که غار شگفت انگیز پشوم هنوز به خوبی شناخته نشده؛ اما پتانسیل این را دارد که در آینده ای نزدیک، به یکی از قطب های پژوهشی کشور جهت مطالعه و تحقیق متخصصان تبدیل شود.

غار

کشف غار پشوم یزد چگونه بود؟

در سال ۱۳۹۱ هـ.ش، فردی به نام فتحعلی حیدری متوجه وجود دهانه غاری عمودی در نزدیکی شهر مهریز شد. به گفته منابع، وی این موضوع را با انجمن کوهنوردی یزد در میان گذاشت و مسئول این انجمن توانست بخشی از دهانه غار را حفاری کرده و تا 50 متر درون آن نفوذ کند؛ اما به دلیل نداشتن امکانات و دانش کافی، برنامه را به بعد موکول کرد تا با یک تیم حرفه ای وارد عمل شود. پس از انتشار این خبر، محققان به همراه تیم تخصصی و تجهیزات کامل عازم غار پشوم شدند و توانستند به داخل آن راه یابند.

غار

ماجراجویی در غار دو سر

بدیهی است گردشگران و کوهنوردانی که قصد صعود به غار و دیدن ویژگی های آن را دارند باید قبل از شروع ماجراجویی و مشاهده این جاذبه طبیعی، اطلاعاتی در مورد آن کسب کنند:

 • در مسیر پیاده روی رسیدن به غار دو سر (غار پشوم)، یک آب انبار و محلی برای نگهداری گله گوسفندان به چشم می خورد.
 • در ابتدای ورود به غار، بازدیدکنندگان به یک چاه با عمق ۱۹ متر، تعدادی پله و شیبی حدود ۷۰ درجه می رسند؛ سپس مسیر ورودی به یک آبراهه تغییر می یابد و مجدداً چاهی با عمق ۸۰ متر پدیدار می گردد. در بخش پایینی چاه دوم، تالار بزرگ و وسیعی وجود دارد که محلی شبیه به جلگه را ایجاد نموده است.
 • این غار 1900 متر بالاتر از سطح دریا واقع شده که ۸۱۵۰۰ متر مساحت و 130 متر عمق دارد. ابعاد تالار بیضی شکل غار پشوم را ۳۸۵ متر طول، ۲۶۵ متر عرض و ۷۰ متر ارتفاع ذکر کرده اند. باید دانست که بزرگی این تالار زیرزمینی به گونه ای است که دو هواپیمای بزرگ در فضای آن جای می گیرد.
 • بر روی زمین و کف غار پشوم، سنگ های بزرگ و کوچکی به چشم می خورد که حکایت از ریزش سقف تالار دارد.
 • در غار دوسر، حیوانات و بقایای جانداران متعددی مشاهده شده که از جمله آن ها می توان به تعداد زیادی کبوتر در چاه اول، تعدادی شاپرک و خفاش در چاه دوم و همچنین نوعی سوسک سیاه و بعضاً اسکلت کبوترها در کف غار اشاره کرد. باید گفت که برخی منابع از زندگی شمار زیادی خفاش در این غار خبر می دهند؛ به گونه ای که گاهی خفاش ها، راه را بر کوهنوردان و بازدیدکنندگان می بندند.

  غار

نکاتی مهم درباره بازدید از غار پشوم

برای تماشای هرگونه جاذبه طبیعی، رعایت نکات اصولی و پایه، ضروری است. نکاتی که علاقه مندان باید در حین صعود و بازدید از غار پشوم مد نظر داشته باشند عبارتند از:

 • غار پشوم در منطقه حفاظت شده محیط زیست واقع گشته و علاقه مندان باید قبل از شروع سفر، هماهنگی های لازم را با مسئولان مربوطه انجام دهند.
 • از آنجایی که این غار به تازگی کشف شده، هنوز از امکانات ایمنی و رفاهی ویژه ای بهره مند نیست؛ لذا گردشگران باید جانب احتیاط را رعایت نموده و حتماً به همراه تیم تخصصی از غار پشوم بازدید کنند.
 • صعود به این غار رازآلود برای کوهنوردان و غارنوردانی مناسب است که تجهیزات SRT به همراه دارند. 
 • تماشای این پدیده طبیعی جذاب، برای افراد ناآشنا با غارنوردی و اشخاصی که قصد صعود فقط با سیستم سنگ نوردی را دارند، دارای خطرات بالقوه ای می باشد. 
 • بنابر شواهد موجود؛ به دلیل اینکه امکان ریزش سقف وجود دارد، بازدیدکنندگان باید به طور جدی از ایجاد سر و صدای بلند پرهیز نمایند.
 • سنگ های کف زمین غار به صورت اتفاقی روی هم قرار گرفته اند و گردشگران باید هنگام عبور از روی آن ها نهایت احتیاط و دقت را لحاظ نمایند.

جاذبه های متعددی در مهریز وجود دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست؛ جاذبه هایی مثل: باغ پهلوان پور، سرو کهنسال مهریز، قلعه مهرپادین و... که می توان از تماشای آن ها لذت برد.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi