https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

کویر بهاباد با آسمانی کاملا بکر و تاریک

تاریخ ثبت : 01 خرداد 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  کویر بهاباد با آسمانی کاملا بکر و تاریک
کویر بهاباد با آسمانی کاملا بکر و تاریک کویر بهاباد با آسمانی کاملا بکر و تاریک

معرفی کویر بهاباد

کویر بهاباد در 200 کیلومتری شرق یزد واقع شده که از شمال به کویر ساغند، از جنوب به استان کرمان، از غرب به شهر بافق و از شرق به کویر لوت و منطقه حفاظتی بکر نایبندان محدود می شود.

در حوضه آبریز دشت كویر ، رودخانه شور (مهم ترین رود منطقه) جریان دارد که از كوه های آسفیچ و بنستان سرچشمه گرفته و به دشت كویر می ریزد.

منطقه كویری بهاباد از نظر آب و هوایی در ناحیه گرم و خشک قرار گرفته و به خاطر وجود شن های روان، تپه های شنی، لخت بودن دشت ها و كوهستان ها؛ باد به صورت طوفان های سهمگین شنی با سرعت 90 کیلومتر در ساعت می وزد. در این منطقه میزان بارندگی بسیار کم و متوسط سالیانه آن بین100 تا 350 میلیمتر می باشد كه با توجه به ارتفاعات، متغیر است.

نوسانات درجه حرارت منطقه کویری بهاباد بسیار متغیر می باشد به گونه ای که گاهی از 45 درجه سانتی گراد بالای صفر به 20 درجه سانتی گراد زیر صفر تغییر پیدا می کند.

کویر بهاباد با آسمانی کاملا بکر و تاریک

جاذبه های طبیعی کویر بهاباد

در آسمان کویر شرقی بهاباد هیچ گونه آلودگی نوری وجود ندارد آنچنان که آسمان بکر شب در تاریکی مطلق و یکدست فرو رفته و ستاره ها از مخمل شب بیرون زده، سیاره مشتری همچون چراغی می درخشد و

کهکشان مثلث نیز به وضوح دیده می شود که همه اینها، کویر بهاباد را به یکی از بهترین رصدگاه ها تبدیل نموده است.

از دیگر جاذبه های طبیعی این منطقه؛ کوه های بلند و برف گیر، نمکزارها، تپه های ماسه ای بزرگ، زمین های پلاگون و ... می باشد که این منطقه و کویر را بسیار تماشایی کرده است.

کویر بهاباد با آسمانی کاملا بکر و تاریک

کوه ریگ جاذبه درمانی بهاباد

کوه ریگ از جاذبه های گردشگری شهرستان بهاباد می باشد که در روستای احمد آباد بهاباد قرار گرفته و از طریق قلعه جنت آباد قابل دسترس است.

کوه ریگ بهاباد به تَلی از ماسه های تمیز و بدون خاک گفته می شود که به صورت تپه بسیار بزرگی در نزدیکی یکی از کوه های بهاباد شکل گرفته است. ریگ های این کوه در طول روز به خاطر تابش مستقیم نور

خورشید، بسیار داغ می باشد.

به اعتقاد مردم؛ رفت و آمد در سطح کوه ریگ ، نوعی ورزش است و به دلیل ریگی بودن آن، اغلب تا نیمی از پا در این ریگ های داغ فرو رفته که باعث درمان دردهای عضلانی پا و کمر می گردد.

کویر بهاباد با آسمانی کاملا بکر و تاریک

پوشش جانوری کویر بهاباد

کویر بهاباد از نظر زیستی، ارزش زیادی دارد که وجود حیوانات کمیابی همچون هوبره، زاغ بور، جبیر، پلنگ، جغد، یوزپلنگ، کاراکال، روباه و ... گواه این امر می باشد و همچنین یکی از بهترین زیستگاه های یوزپلنگ نادر ایرانی می باشد.

کویر بهاباد با آسمانی کاملا بکر و تاریک

پوشش گیاهی منطقه

منطقه بهاباد بیش از 2000 گونه گیاهی دارد كه اغلب آنها دارویی، بازدانگان، 2 گروه بوته ای چوبی، گیاهان یک ساله عمر کوتاه و درختچه ای می باشند.

در یک اكوسیستم؛ هر چقدر تنوع گونه ای بیشتر باشد، شبکه های حیاتی پیچیده تر و زنجیره های غذایی طولانی تر می شود که در نتیجه باعث پایدارتر شدن منطقه شده و از شرایط خود تنظیمی و خودگردانی بیشتری برخوردار می گردد.

کویر بهاباد با آسمانی کاملا بکر و تاریک

اگر قصد اقامت و رزرو اقامتگاه سنتی در بافت تاریخی شهرستان بهاباد را دارید، اقامتگاه بوم گردی ده عروس بهاباد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

هنگام اقامت در شهر تاریخی بهاباد می توانید از تور یک روزه یزدگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کویر بهاباد، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi