https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

فرهنگ ماه رمضان در شهرهای مختلف یزد

تاریخ ثبت : 07 خرداد 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  فرهنگ ماه رمضان در شهرهای مختلف یزد
فرهنگ ماه رمضان در شهرهای مختلف یزد فرهنگ ماه رمضان در شهرهای مختلف یزد

فرهنگ رمضان در شهرستان های مختلف استان یزد

ماه مهمانی خدا که می‌رسد، مردم هر منطقه به نحوی در این ضیافت الهی شرکت کرده و آداب و رسوم خاص خود را دارند. دارالعباده یزد نیز از این قافله عقب نمانده و مفتخر به داشتن سنت و آدابی است که همواره به دوش می کشد گرچه قدری کمرنگ شده اما هنوز هم زنده و پابرجاست.

فرهنگ رمضان در شهرستان های مختلف استان یزد

شب قدر در طزرجان تفت

اهالی طزرجان تفت هم همچون مردمان یزد ، معتقدند که تقدیر هرکس در شب بیست و سوم نوشته می شود و آنهایی که سال آخر عمرشان را می گذرانند در صورت شب زنده داری و طلب مغفرت در این شب، بر طومار گناهانشان خط بطلان کشیده می شود.

به اعتقاد قُدما، اگر در شب بیست و سوم پس از مراسم احیا کسی با گرفتن دست راست بر جلوی صورت، سایه پنج انگشت خود را بر دیوار ببیند تا رمضان سال بعد زنده خواهد ماند ولی اگر حتی سایه یکی از انگشتان را هم نبیند عمرش به آخر سال نمی کشد.

مردم طزرجان در این شب ها، دعای جوشن کبیر می خوانند و زمان رسیدن به جمله "الغوث، الغوث، خلصنا من النار یا رب" بر یک ریسمان دمیده و آن را گره می زنند تا صد آیه دعا با صد گره تمام شود سپس نخ را نگه داشته و روز مرگ آن را دور کفن خود می بندند و این گونه از آتش جهنم در امان می مانند.

همچنین با خواندن این جمله بر شیرینی و خوراندن آن به بیمار، بهبود و شفای مریض را از خداوند طلب می کنند.

فرهنگ رمضان در شهرستان های مختلف استان یزد

نخل گردانی در تفت

نخل گردانی مراسمی ویژه است که هر ساله در حسینیه شاه ولی تفت و روز شهادت حضرت علی(ع) برگزار می شود.

تفتی ها در شب بیست و هفتم اغلب به برگزاری عروسی و شادمانی پرداخته و رسم است که در این شب، خانواده داماد هدیه ای با عنوان« هدیه بیست و هفتمی» برای عروس خود می فرستند و جشن می گیرند.

فرهنگ رمضان در شهرستان های مختلف استان یزد

نان بیست و هفتمی در روستای بنادک سادات

پخت نان مخصوص« نان بیست و هفتمی» در شب بیست و هفتم نیز آدابی دیگر است که هر ساله در روستای بنادک سادات اجرا شده و کودکان در این شب به شکل گروهی به خانه ها رفته و با خواندن اشعاری طلب نان بیست و هفتمی می کنند.

فرهنگ رمضان در شهرستان های مختلف استان یزد

مراسم الاغ ابن ملجم در شهر هرات

مردم هرات در این شب با استفاده از گونی، مجسمه ابن ملجم را درست کرده و با سوار کردن بر الاغی آن را در روستا می چرخانند و با آتش زدن آن به شادی و تفریح می پردازند.

از "نُقل آلوچه ای اردکان" ویژه شب های رمضان تا سنت "آب است و تریاک"

نقل آلوچه ای

مردم اردکان برخلاف دیگر شهرها، ابتکار به خرج داده و روزه خود را به جای خرما با نُقل آلوچه ای و شکر پنیر باز می کنند تا قند بدن بالا بیاید و اثرات روزه کمرنگ شود حتی در مساجد نیز به توزیع شکر پنیر در بین دو نماز می پردازند که از گذشته تا به حال هنوز ادامه دارد.

شیرینی افطاری« نقل آلوچه ای» در گذشته اغلب با چای صرف می‌شده اما اکنون به عنوان یک رسم پسندیده در اوّل افطار استفاده می شود.

فرهنگ رمضان در شهرستان های مختلف استان یزد

نان افطاری

بعد از نقل آلوچه ای ، خوردن نان افطاری رسم دیگری است که برای افطار اجرا می شود. در گذشته که قوت غالب مردم و نیاز مبرمشان نان بوده و به سختی به دست می آمده، لذا افراد خیّر اردکانی در این ماه و به خصوص شبهای جمعه به پخش و خیرات« نان افطاری» می پرداختند.

اما امروزه با توجه به فراوانی و ارزانی نان، مردم تمایل کمتری به نان خالی نشان داده و متوّلیان را بر آن داشته تا به همراه نان، پنیر و سبزی یا چیزهای دیگری نیز قرار دهند.

در گذشته برخی متولّیان نیز به جای بردن نان، عده ای خاص را در شب های قدر به منزل خود دعوت کرده و  سحری و افطاری می دادند. اما امروزه غذا را پخته و به درب خانه فقرا می برند و دیگر مهمانی برگزار نمی کنند.

از اعتقادات دیگر مردم به خصوص مردم خرانق اردکان این است که اگر هنگام قرائت قرآن و دعا، کتاب قرآن از سر کسی بیفتد یا در وسط نماز چُرت بزند در آن سال خواهد مُرد و اگر کسی بعد از ماه رمضان بمیرد، آمرزیده درگاه حق می شود.

فرهنگ رمضان در شهرستان های مختلف استان یزد

قرائت قرآن

در مراسم قرائت قرآن شهر اردکان ، تقریبا همه اقشار جامعه شرکت می کنند و رسم جالبشان این است که هر کسی از روز اول یک جا را معین و تا روز آخر همان جا می نشیند و از آنجایی که سوره توحید در بین قاریان از تقدّس بالایی برخواردار است، هر کس در روز آخر سوره توحید را بخواند یا به زبان محلی« قل هوالله روی او بیفتد»، معتقدند که اتفاق مبارکی برای او در طول سال رخ خواهد داد و باید در آن مراسم، شیرینی بدهد.

فرهنگ رمضان در شهرستان های مختلف استان یزد

سنت آب است و تریاک

در شهرستان اردکان ، بیدار کردن همسایه برای خوردن سحری از جمله کارهایی است که در ابتدای ماه رمضان و با هماهنگی قبلی انجام می‌ گردیده و این کار جالب به دو شیوه اجرا می شده است.

یکی از این روش ها که تقریبا می توان گفت که مختص اردکان است و در کمتر جایی از ایران مشاهده می شود؛ اجرای سنت« آب است و تریاک» است به این صورت که یکی از پیرمردهای شهر، تقریبا 20 دقیقه قبل از اذان صبح بر مکانی بلند رفته و فریاد« آب است و تریاک» سر می‏‏دهد و نزدیک بودن اذان صبح را اعلام می کند.

این جمله که تقریبا در میان همه رایج شده به معنای« وقت تنگ است» یا به اصطلاح امروزی« دقیقه 90» می باشد.

روش دوم؛ اجرای سنت« پونُگ زدن» است به این شکل که در زمان سحر، همسایه دیوار به دیوار با مشت زدن بر دیوار همسایه کناری اقدام به بیدار کردن همسایه کرده و منتظر بیدار شدن وی می ماند تا همسایه همجوار نیز با بازپس زدن مشت به دیوار یا همان« پونُگ» اعلام بیداری کند.

مردم اردکان با شروع ماه مبارک رمضان ، تمامی مراسم جشن و عروسی را کنسل کرده و به بعد از رمضان موکول می‏‏نمودند، البته امروزه این رسم تا حدی کمرنگ شده و به پایبندی گذشته نیست.

در این شهر، مراسم ختم اموات نیز به بعد از افطار موکول می‌شود تا صاحب عزا بتواند در مراسم ختم به پذیرایی و انجام خیرات بپردازد.

فرهنگ رمضان در شهرستان های مختلف استان یزد


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi