https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

جاهای دیدنی زرتشتیان یزد

تاریخ ثبت : 19 آذر 1398 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  جاهای دیدنی زرتشتیان یزد
جاهای دیدنی زرتشتیان یزد جاهای دیدنی زرتشتیان یزد

شهر یزد از دیرباز یکی از مهدهای تمدن زرتشت در ایران بوده که تا به امروز بناها و زیارتگاه های زیادی از زرتشتیان در یزد به جای مانده است. در ادامه به عمده ترین آن ها اشاره می کنیم:

زیارتگاه چک چک یزد

چک چک (پیر سبز) نام زیارتگاهی در 37 کیلومتری شهرستان اردکان است که زرتشتیان معتقدند این مکان محل ناپدید شدن نیک بانو دختر یزدگرد سوم می باشد.

بعد از رسیدن به این زیارتگاه و بعد از مقداری پله نوردی در مسیری زیبا و سنگی، وارد زیارتگاهی می شوید که صدای چکیدن آب از سقف و ظروفی که در زیر محل چکیدن قطرات آب قرار گرفته، نظرتان را جلب می کند. بدون اغراق در این زیارتگاه شما حسی چنان زیبا و عمیق را تجربه می کنید که تا آخر عمرتان هر موقع که از کشمکش های زندگی شهری و روزانه خسته شدید، می خواهید که دوباره به اینجا بیایید و به تماشای آتش و آتشدان، عودها، محراب بپردازید و از شور جشن مهرگانش که به مدت چهار روز از 24 خرداد برگزار می شود، نهایت لذت را ببرید.

زیارتگاه چک چک

آتشکده پیر هریشت اردکان یزد

آتشکده پیر هریشت یزد در 15 کیلومتری شهرستان اردکان و در بالای کوه قرار گرفته است. در 18 فروردین هر سال مراسمی به نام هیرومبا در آتشکده پیر هریشت اردکان برگزار می شود که در صورت علاقه می توانید در این تاریخ به یزد سفر کنید. در این آتشکده اتاق کوچکی وجود دارد که محل نگهداری آتش است و زرتشتیان معتقدند که گوهر بانو دختر یزدگرد سوم در این مکان غیب شده است.

آتشکده پیر هریشت

آتشکده یزد یا آتشکده بهرام

از میان تمام آتشکده های یزد، آتشکده بهرام یا ورهام در شهر یزد از همه معروف تر است و در ایام تعطیل گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند. آتشکده یزد دارای دو بخش ساختمان و باغ است که در ساختمان آن آتش در یک جایگاه قرار گرفته و مهم ترین نیایش های دینی زرتشتیان در این مکان صورت می گیرد.

از اصلی ترین قسمت های این آتشکده، قسمتی است که آتش همیشه روشن 1500 ساله در آن نگهداری می شود و به شخصی که مسئول انجام این کار است هیربد گفته می شود.

آتشکده یزد

زیارتگاه پیر نارکی یزد

زیارتگاه پیر نارکی در 20 کیلومتری شمال غربی یزد، در میان دره ای که با سه کوه محصور شده، قرار گرفته و در راستای یادبود دختر یزدگرد سوم ساخته شده است. بهترین زمان برای بازدید از این زیارتگاه 12 تا 16 مرداد است که مراسم سروش ایزد در این زیارتگاه برگزار می شود و نیایش اهورا مزدا از اصلی ترین برنامه های این مراسم است.

باید یادآور شد که برای آسایش مسافران و گردشگرانی که هر ساله به این زیارتگاه می آیند، مکان هایی به نام خیله در نظر گرفته شده است.

زیارتگاه پیر نارکی یزد

زیارتگاه پارس بانو

یکی دیگر از زیارتگاه های زرتشتیان یزد در شهرستان اردکان واقع شده که به نام زیارتگاه پارس بانو در روستای زرجوع می باشد. این زیارتگاه با گنبد سرو مانند و سفیدش که به یاد یکی از دختران یزدگرد سوم ساخته شده، هرساله در 13 الی 17 مردادماه پذیرای زرتشتیان و علاقمندان است. علاقه مندان در این ایام می توانند در مراسم زیبای اوستا خوانی شرکت کرده و در کنار درختان بادام اطراف زیارتگاه، روز زیبایی را بگذرانند.

زیارتگاه پارس بانو

دخمه های زرتشتیان یزد

به محل دفن مردگان زرتشتی اصطلاحاً دخمه گفته می شود؛ البته این کار در قدیم مرسوم بوده و در حال حاضر از دخمه ها فقط به عنوان مکان هایی قدیمی برای بازدید استفاده می شود. 

دخمه‌ تاریخی یزد _برج خاموشان یا برج سکوت_ بر روی کوه دخمه و در منطقه صفائیه یزد واقع شده است. بر روی این کوه دو عمارت قدیمی به نام‌های گلستان و مانکی هاتریا مشاهده می شود که در سال‌های ۱۳۱0 و 1235 هجری شمسی ساخته شده اند.

دخمه های زرتشتیان

علاوه بر دخمه یزد، دخمه چم شهرستان تفت، دخمه فیروز آباد و دخمه اردکان از جمله دخمه های استان یزد هستند که می توانید برای بازدید آن ها را انتخاب کنید. همچنین اگر تمایل دارید تا با دیگر جاذبه های دیدنی زرتشتیان در یزد آشنا شوید، کافیه اینجا کلیک کنید.


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi