https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

موزه مفاخر اردکان ( موزه رجال اردکان )

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  موزه های دیدنی یزد  »  موزه مفاخر اردکان ( موزه رجال اردکان )
شهر : اردکان
آدرس : یزد، اردکان، محله چرخاب، کوچه آیت الله خاتمی، موزه مفاخر اردکان
نوع جاذبه گردشگری : تاریخی - فرهنگی
ساعت بازدید : از ساعت 8:30 تا 13:30 و 17 تا 19
روز بازدید : همه روزه به جز جمعه ها
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 3000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : 200,000 IRR

موزه مفاخرمیزبان شما در خانه خاتمی اردکان 

خانه سنتی موزه مفاخر اردکان با قدمتی بیش از 100 سال، متعلق به مرحوم آیت الله  سید روح الله خاتمی امام جمعه یزد و پدر آقای محمد خاتمی بوده که در سال 1382 به میراث واگذار و در سال 1383 با کاربری موزه در محله چرخاب اردکان افتتاح شد. خانه خاتمی به عهد قاجار می رسد که به سبک خانه های یزد و اصفهان ساخته شده است.

موزه مفاخر اردکان ( موزه رجال اردکان )

خانه آیت الله خاتمی با 3 جبهه، دارای 460 متر وسعت با یک حیاط مرکزی، تالار، 8 اتاق که برخی سه دری هستند، ایوان و یک بادگیر بلند بالا می باشد. همچنین یک پایاب دارد که در قدیم، محل عبور آب قنات چرخاب بوده است.

خانه خاتمی یکی از پر بازدیدترین خانه های موجود در بافت تاریخی اردکان می باشد که از 2 قسمت اندرونی و بیرونی تشکیل شده است که بخش اصلی و بیرونی خانه، محل ملاقات های مردمی و مهمانان ویژه بوده و قسمت اندرونی مخصوص خانواده و ساکنین خانه بوده است.

موزه مفاخر اردکان ( موزه رجال اردکان )

خانه آیت الله خاتمی یا موزه مفاخر اردکان هنوز هم قدمت و اصالت خود را حفظ کرده و درب چوبی دو لنگه آن شاهدی بر این مدعاست. با گذر از این درب، به دهلیزی باریک و كوتاه می رسید که به حیاط خانه منتهی می شود. در میان دهلیز، 3 درب قرار دارد؛ درب اولی به پشت بام و به طرف بالاخانه می رود، درب دومی و سومی به بیرونی و اتاق زمستانی 3 دری راه دارد که زمانی، محل برگزاری جلسات و محفل بحث و تدریس مسایل دینی و مذهبی بوده است.

در انتهای دهلیز و حیاط؛ یک سرداب، پاباب قنات و اتاق انباری وجود دارد كه اجتماع این 3 مجموعه در جایی به این کوچکی، نشانه هنر معمار اردکانی است که توانسته به خوبی از تمامی فضاها، استفاده ممکن را ببرد.

تجهیز موزه مفاخر شهرستان اردکان در سال 1388 با تكمیل سیستم برق به نور پردازی، آبسردكن، سیستم حفاظتی، نصب دوربین مدار بسته، سیستم اعلان حریق و تعویذ انجام پذیرفته و همچنین مرمت بخشی از درب‌های چوبی، ساخت ویترین و ساخت نیم تنه حضرت آیت الله سید روح الله خاتمی (ره) جزء اقداماتی بوده که در این راستا صورت گرفته است.

خانه خاتمی ( موزه مفاخر ) در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شماره ثبتی ۹۱۱۶ جزء آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موزه مفاخر اردکان ( موزه رجال اردکان )

آیت الله سید روح الله خاتمی که بود؟

در بین تابلوهای عکسی که در این اتاق ها قرار دارد، تصویر مردی روحانی نظرها را جلب می كند. آیت ا... سید روح الله خاتمی؛ روحانی مبارز و دلسوز، مدرس حوزه علمیه و امام جمعه شهر، وی در سال 1355 هجری قمری، حوزه علمیه را در اردکان تأسیس کرد و در نهضت انقلاب اسلامی، رهبری شجاع و مؤثر بود. مردی كه پس از سالها خدمت و هدایت مردم با تحمل یک دوره بیماری در سال 1367 به دیدار حق نایل گشت.

موزه مفاخر اردکان ( موزه رجال اردکان )

زمینه فعالیت موزه مفاخر اردکان

موزه مفاخر اردکان ، دومین موزه ای است که در اردکان بازگشایی شده و به منظور معرفی و شناسایی مفاخر اردکان می باشد.

موزه خانه خاتمی، تا چندی پیش تنها چند عکس به همراه اطلاعاتی کم و بیش غلط داشته اما در سال 1389 به پیشنهاد و تلاش انجمن چهار سوق کویر اردکان و با همراهی و حمایت میراث فرهنگی و شهرداری اردکان، موزه مفاخر اردکان دوباره احیا و بازسازی شد. در طی این دوره، تابلوهای جدید موزه مفاخر اردکان به همراه اطلاعاتی درباره صد نفر از مشاهیر و مفاخر اردکان با 2 زبان فارسی و انگلیسی تهیه و به صورت قاب عکس به نمایش عموم گذاشته شده است.

خانه آیت الله خاتمی به تازگی با انجام رنگ آمیزی درب ها، تزیین طاقچه ها با ترمه، تعویض شیشه ها و تعدیل روشنایی درونی موزه تکمیل شده و برخی از وسایل شخصی آیت الله خاتمی (ره) با چیدمانی خاص در آن قرار داده شده است.

موزه مفاخر اردکان ( موزه رجال اردکان )

شهرستان اردکان

اردکان از دو کلمه « ارد» و« کان» تشکیل شده که « ارد» به معنی مقدس و « کان» به معنی معدن است و ترکیب آن به معنی سرزمین مقدس است.

شهرستان اردکان در ایام دور در محلی به نام زردک قرار داشته که دیوارهای تاریخی و بخش بسیاری از آن هنوز پا برجاست. اردكان با بیش از 25 هزار کیلومتر مربع، بزرگترین شهرستان استان یزد به حساب می آید و دارای 3 بخش مرکزی، خرانق و عقدا می باشد. فاصله آن تا شهر یزد 60 كیلومتر و تا شهر میبد 10 كیلومتر است.

بافت تاریخی اردکان با ویژگی های کامل کویری به علت قرار گرفتن در موقعیت خاص جغرافیایی تا حد زیادی از حوادث روزگار در امان مانده است و یکی از سالم ترین بافت‌ های قدیمی ایران می‌باشد.

برخی از جاذبه های دیدنی و تاریخی شهرستان اردکان شامل مکان های زیر هستند؛ منطقه زردک، مسجد زیرده، مسجد حاج محمد حسین، مسجد جامع عقدا، موزه مردم شناسی اردکان، رباط خرگوشی، رباط شاهزاده و منار جنبان خرانق، پیر سبز چک چک، پرستشگاه هریشت، غار شگفت یزدان، خانه تقدیری اردکان ، آتشکده دخمه ترک آباد و شریف آباد، موزه فرش اردکان ، خانقاه اردکان ، روستای خرانق و ...

موزه مفاخر اردکان ( موزه رجال اردکان )

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد موزه مفاخر اردکان ( آیت الله خاتمی ) یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi