https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

موزه آب یزد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  موزه های دیدنی یزد  »  موزه آب یزد
شهر : یزد
آدرس : یزد، میدان امیرچخماق، خیابان قیام، چهار راه شهدا، موزه آب یزد
نوع جاذبه گردشگری : فرهنگی
ساعت بازدید : از ساعت 19 تا 15:30 و 14:30تا 20
روز بازدید : همه روزه به جز ایام تاسوعا، عاشورا و وفات های ماه صفر
هزینه بلیط گردشگران ايرانی : 3000 تومان
هزینه بلیط گردشگران خارجی : IRR 200,000

در كنار مجموعه مشهور امیرچخماق یزد، به دیدار موزه آب یزد یكی از دیدنی ترین موزه های یزد می رویم. 

موزه آب یزد

موزه آب، خانه کلاهدوزها

 هنگامی كه رو به سوی خیابان قیام حركت می كنیم از درب كوچک موزه آب وارد می شویم. ساختمان این بنا یكی از خانه های منحصر به فرد دوره قاجاری به نام خانه كلاهدوزها، بوده است. 
 ساخت این بنای ۷۲۰ متر مربعی، به دستور حاج سید علی اكبر كلاهدوز (تاجر مشهور و بلند آوازه آن زمان) در سال ۱۲۶۶ هجری شمسی (۱۸۸۷) آغاز و در سال ۱۲۶۹ هجری شمسی (۱۸۹۰) به پایان رسید. هم اکنون این خانه زیبا، تبدیل به موزه آب شده و توسط شرکت آب منطقه ای مدیریت می شود.

موزه آب یزد

 بد نیست بدانید همراه با آقای کلاهدوز و همسرشان، دختر، دوپسر و عروس هایشان و نیز دو خانواده از خدمتکارانشان روزی در این خانه زندگی می كردند.   
 زمانی دو قنات رحیم آباد و زارچ از این خانه عبور می كردند كه قنات زارچ همچنان در زیر این خانه در جریان است. 

موزه آب یزد

معماری موزه آب یزد

 ساختمان موزه آب دارای 5 طبقه می باشد. پس از بازدید از بنای سنتی طبقه اول و گذر از چند پله به طبقه دوم خانه می رویم که در آنجا یک پایاب هشت ضلعی در عمق ۱۰ متری زمین قرار دارد و این قسمت به جهت دمای ثابت و فضای مطلوب، جای خوبی برای نگهداری مواد خوراكی بوده است. در میان این طبقه، حوضی قرار دارد كه با گذر دائمی آب قنات همیشه خنک و مطبوع بوده است. 

موزه آب یزد

به سوی طبقه سوم، زیر زمین خانه گام بر می داریم. از دالان ها و اتاق های متعدد این طبقه عبور می كنیم. زمانی این قسمت خانه در روزهای گرم و خشک تابستان محلی برای سكونت اهالی این خانه بوده ولی امروزه بخش اصلی موزه آب یعنی سیر تکامل تأمین آب در یزد همچون لوازم مختلف حفر قنوات، ابزار و ادوات اندازه‌ گیری حجم آب، وسایل تأمین روشنایی در قنات، اسناد و مدارک خرید و فروش آب و وقف‌ نامه‌های قدیمی، کتابچه میراب ها و اسناد توزیع آب، ظروف نگهداری و حمل آب و بسیاری لوازم و اشیاء ارزشمند دیگر می باشد.  

موزه آب یزد

 به طبقه چهارم، همان طبقه همكف خانه، همان طبقه ای كه از درب ورودی موزه وارد آن می شویم، می رویم. اتاق‎های پنج دری، تالار، اتاق ارسی، آشپزخانه و محل زندگی خدمت‎کاران خانه را می توانیم  یكی یكی بازدید كنیم. نقوش گچ كاری كم نظیر این خانه را كه به نقوش گیاهی شهرت دارند و زمینه این گچ‌کاری ها سیمگل کمرنگ (کاهگل بسیار ظریف) می‌باشد را می توانید در این طبقه نظاره گر باشید.

موزه آب یزد

چرا مقنی ها لباس سفید می پوشند؟

شاید بد نباشد كه در اینجا علت پوشیدن لباس سفید توسط مقنی های زحمت كش را بگوییم. دلیل اول دیدن همدیگر در درون چاه های  بزرگ و عظیمی كه برای قنات حفر می كردند، بوده و دلیل دوم این لباس سفید حكم كفن را برای آنها داشته است. 

موزه آب یزد

تالار آیینه موزه آب یزد

تالار آیینه یكی از زیباترین بخش های خانه كلاهدوز هاست، ببینید و تحسین گر هنرمندان معمار آن دوره از تاریخ باشید. 
وارد اتاق اسناد می شویم، با دقت اسناد موجود را بررسی می كنیم. جالب است در برخی از اسناد مهریه زن را آب تعیین كرده اند و چرا كه آب در كویر حكم طلا داشته است. در میان برخی اسناد نیز، مدارکی به چشم می خورد که در آن ها خیرین برای زنان بی سرپرست و یتیمان نیز سهم آب در نظر می گرفتند .

موزه آب یزد

پشت بام موزه آب

طبقه پنجم خانه همان پشت بام خانه است. روزگاری دراین بخش از خانه، چاه خانه ای قرار داشته  و دو نفر مأمور بودند تا آب را از قنات رحیم آباد كه از این خانه گذر می كرده، به بالا بكشند و به منبعی بریزند تا اعضای خانه در طبقه همكف بتوانند آب مصرفی خود را از اینجا تأمین كنند. این چنین هست كه می گویند این خانه حدود ۱۵۰ سال پیش آب لوله كشی داشته است.
موزه آب یزد

اشیاء تاریخی موزه آب

بد نیست بدانیم، با بالا و پایین رفتن ازاین طبقات در مجموع می توانیم شاهد بیش از ۲۰۰ شیء تاریخی از وسایل مرتبط با کندن کاریز گرفته تا اسناد و مدارک برخی از قنات‎های اصلی یزد باشیم. ابزاری که در این موزه است شامل کلنگ‎های ویژه کندن کاریز، چرخ ‎چاه، لباس مقنی، انواع شیر‎های برداشت آب از آب انبار‎ها، ظرف‎های سفالی وشیشه‎ای ویژه ترابری و نگهداری آب، یک رشته مشک سقایی، ماکت چگونگی گردش آب قنات‎ها، اسناد و مدارک و وقف نامه‎ها می‎باشد. 

 آیا می دانید نخستین ساعت آبی دنیا با قدمت ۷۰۰ ساله در موزه آب یزد نگهداری می شود؟!. این ساعت به دوره سید ركن الدین باز می گردد. 

موزه آب یزد

با شرکت در تورهای یک روزه یزد شما را به دیدن بهترین جاذبه های گردشگری این شهر خواهیم برد.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد موزه آب یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید. 

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi