https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

راهنمای سفر به میبد

تاریخ ثبت : 31 خرداد 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  راهنمای سفر به میبد
راهنمای سفر به میبد راهنمای سفر به میبد

میبد، نمونه ای نادر از شهرهای باستانی ایران

میبد ؛ شهر تاریخ و هنر، شهر کاشی های رنگارنگ و شهر زمزمه آب و خاک و طرح است. هنرمندان میبدی سالهاست که با دستان خود خاک را کیمیا کرده و عنوان دومین شهر تجاری استان یزد را برای میبد به ارمغان آورده اند، شهری که با تولید نیمی از کاشی و سرامیک کشور، قطب این محصول به شمار می رود.

واژه "میبد" تغییر یافته نام "مهبود"( سپهبد عصر ساسانی) می باشد که در عهد ساسانی به فتح و گشایش میبد پرداخته است. قدمت، بافت تاریخی و آثار ثبت شده میبد آنقدر زیاد می باشد که سازمان بین‌المللی یونسکو، شهر تاریخی میبد را در فهرست آثار آزمایشی تاریخی فرهنگی ایران قرار داده است‌.

این شهر دیدنی در دل کویر یزد قرار گرفته و با عمر هزار ساله خود، جاذبه‌ های تاریخی و طبیعی فراوانی دارد. برای سفر به میبد ابتدا باید با هتل ‌ها و دیدنی ‌های آن آشنا شد تا با دیدی باز به سفر رفت و نهایت استفاده را از زمان بُرد.

راهنمای سفر به میبد

راه های هوایی و زمینی میبد

هواپیما: شهر میبد فاقد فرودگاه می باشد. اگر قصد دارید که هوایی سفر کنید، باید با هواپیما به یزد بروید و از آن‌ جا به شکل زمینی راهی میبد شوید.

قطار: شهرستان میبد ، خطوط ریلی مناسبی دارد که می توان از اکثر شهرها با قطار وارد میبد شد.

اتوبوس: از پایانه‌ غرب تهران اتوبوس به مقصد میبد دارد که مقصد آن، ترمینال میبد در بلوار مدرس می باشد.

ماشین شخصی: فاصله‌ یزد تا میبد حدود ۵۶ کیلومتر است و با ماشین شخصی حدود یک ساعت طول می کشد.

اقامت در میبد

مسافرانی که دوست دارند زیبایی های میبد را ببینند، اکثرا ترجیح می‌دهند در یزد اقامت کنند و برای گشت و گذار به میبد بروند و برگردند. ولی برخی که قصد دارند حسابی همه‌ دیدنی‌ های میبد را بازدید کنند، در میبد اقامت می کنند. هرچند که میبد ، هتل های فراوان و لوکس آنچنانی ندارد اما اقامتگاه ها و هتل های سنتی خوبی دارد که بسیار خاطره انگیز و یادآور ایام خوش گذشته هستند.

برخی از این اقامتگاه ها و هتل های سنتی میبد شامل هتل رستوران سنتی گلشن میبد ، هتل حاج ملک میبد ، اقامتگاه بوم گردی عطار میبد ، اقامتگاه بوم گردی وستا میبد ، اقامتگاه بوم گردی عمه رباب میبد ، اقامتگاه بوم گردی لب خندق میبد ، اقامتگاه بومگردی شاطر بمان میبد و ... می شوند.

برای آشنایی بیشتر با هتل ها و رزرو آن ها به صفحه رزرو هتل در میبد مراجعه کنید.

میبد رستوران های مدرن و سنتی خوبی نیز همچون رستوران گندم ، رستوران باران میبد ، رستوران فست فود چلچراغ ، رستوران زیتون ، رستوران و فست فود شایان ، رستوران سنتی حاج ملک ، باغ بستنی و ... دارد که می توان طعم انواع آش شولی، آش شلغم، آش کلم، آش سمبوسک، آش عدس، آش کدو، آش آلو، آش سبزی و غذای سنتی قیمه یزدی را در آنها تست و نوش جان کرد. 

دیدنی‌ های میبد

دیدنی های میبد را مکان ‌های تاریخی آن تشکیل داده اند. برجسته ترین مکان تاریخی میبد ، نارین قلعه یا نارنج قلعه است که از دوره‌ ساسانیان به جا مانده و نماینده تاریخ این شهر می باشد. برج کبوترخانه ، قلعه‌ مهرجرد ، کاروانسرای شاه عباسی ، یخچال خشتی میبد ، چاپارخانه‌ میبد و آب انبار کلار نزدیک هم قرار دارند که از دیگر آثار تاریخی میبد محسوب می شوند.

مسجد جامع میبد ، کاروانسرای شمسی ، زورخانه‌ پوریای ولی ، برج محمود آباد ، موزه زیلو ، موزه سفال ، خانه‌ تاریخی سالار ، قلعه بارجین و ...  دیدنی ‌های دیگر شهر کاشی هستند.

می توانید در صفحه جاهای دیدنی میبد بیشتر با جاذبه های آن آشنا شوید.

دیدنی‌ های میبد

بازار میبد

میبد شهر کاشی و سفال است و هنرمندان میبدی نیز از این موقعیت استفاده کرده و ظروف سنتی بی نظیری را با شکل و طرح های رنگارنگ و اصیل ایرانی خلق نموده اند که آنها را در بازارهای سفال میبد در معرض نمایش و فروش گذاشته اند. سفال های میبد زمینه‌ سفید با نقاشی های سبز و آبی هستند، رنگ هایی که در تمامی معماری ایران زمین به چشم می خورد و به نوعی نماینده این کشور کهن تاریخ می باشند.

این سفال ها که شامل ظروف و گلدان نیز می شوند، بهترین سوغات و یادگار میبد به حساب می آیند. رنگارنگی و نقاشی های زیبای این سفال ها، دل هر صاحب ذوقی را می بَرد و امکان ندارد کسی از این بازارها، دست خالی برود. زیلو و کاربافی نیز از دیگر صنایع دستی میبدی‌ ها است که در زمره سوغات میبد جای گرفته اند.

بازار میبد

برای گشت و گذار در شهر تاریخی میبد می توانید از تور چک چک ، میبد استفاده کنید و در دل تاریخ قدم بزنید. 


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi