https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

راهنمای سفر به میبد

تاریخ ثبت : 31 خرداد 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  راهنمای سفر به میبد
راهنمای سفر به میبد راهنمای سفر به میبد

سفر به میبد

اگر هنوز مردد هستید که به شهرستان میبد در یزد سفر کنید یا خیر، در این سفر مجازی با ما همراه شوید، تا شما را با خود به دل شهری هفت هزار ساله ببریم. سفری اعجاب انگیز به شهر سفال و زیلو، شهری که کوچه هایش با سر درها، گنبدهای آجری و بناهای خشتی تزئین شده است. سفری که هر روزش برای شما خاطره انگیز و سرشار از شادی، آرامش و تجربه حس ناب بودن در شهری کهن است. 

شهر میبد کجای ایران است و چگونه به آنجا برسیم؟

شهرستان میبد در شمال استان یزد قرار گرفته است. اگر از تهران به مقصد میبد حرکت کنیم و در طول مسیر هم توقفی نداشته باشیم، شش ساعت بعد می رسیم. البته مسیر بیابانی و خشک ما را مجبور می کند یکبار هم که شده در بین راه حدود کاشان کنار بزنیم و استراحتی کنیم. 
قطارهای تهران به کرمان و بندر عباس هم توقفی در این شهر دارند. اگر با اتوبوس قصد آمدن به میبد را دارید، اتوبوس های تهران به میبد از ترمینال آزادی حرکت می کنند، و اگر با هواپیما به این شهر سفر می کنید، در ابتدا باید به شهر یزد برسید و بعد از آن با تاکسی های فرودگاه شهید صدوقی مسافتی پنجاه و شش کیلومتری تا میبد را طی کنید.

مکان های تاریخی و منحصر به فرد میبد

نارین قلعه میبد

شاید تا به امروز از این موضوع اطلاع نداشته اید که نارین قلعه میبد که به آن کهن دژ یا دژ دالان نیز گفته می شود، قلعه ای هفت هزار ساله و بیضی شکل است که شهری با حمام، بازار، گذرگاه، اتاق های تو در تو همراه با راه های زیر زمینی را درون خود دارد.
این قلعه بر فراز تپه ای بلند ساخته شده و به خوبی به همه شهر اشراف دارد، در درون دیوارهای بلند قلعه سوراخ هایی برای عبور نور و تأمین روشنایی درون قلعه وجود دارد. در گشت و گذاری که درون این قلعه می زنید متعجب خواهید شد از این همه مهندسی دقیق. بعضی از مردم محلی اعتقاد دارند نارین قلعه میبد در زمان حضرت سلیمان به دست یکی از دیوهای تحت امر ایشان ساخته شده و تا به امروز هیچ کشوری نتوانسته ادعا کند که بنایی قدیمی تر از آن وجود دارد! 
این قلعه هفت هزار ساله و تاریخی در خیابان امام میبد و در میدان شهرداری این شهر واقع شده است. 

راهنمای سفر به میبد

کاروانسرا و چارپارخانه شاه‌عباسی

برای بازدید از کاروانسرا و چاپارخانه شاه عباسی یک ساعت کم است. پس روزی را در نظر بگیرید که چند ساعت بتوانید برای دیدن این مکان تاریخی زیبا وقت بگذارید. زمانی که وارد کاروانسرا می شوید ایوانی آجری می بینید با چهار بادگیر که نسیم خنکی صورت تان را نوازش می کند و تفاوت وسایل سرمایشی دوران صفویه و امروزه به خوبی به شما نشان داده می شود. دور تا دور کاروانسرا حجره هایی قرار دارد که می توانید آن جا نشسته و با تماشای حوض خانه هشت ضلعی که در وسط آن قرار گرفته خستگی را از تن به در کنید و چای بنوشید. 
بعد از استراحت کوتاهی که در کاروانسرا داشتید می توانید از بنای دژ مانند چاپارخانه که در نزدیکی کاروانسرا قرار گرفته، دیدن کنید. کاروانسرای شاه عباسی در بلوار قاضی میرحسین میبد قرار گرفته است. 

راهنمای سفر به میبد

موزه زیلوی میبد 

اگر تا کاروانسرای شاه عباسی آمده اید و با استراحتی که آن جا داشته اید تازه نفس شده اید، خیلی حیف است که از موزه زیلوی میبد که در ضلع شرقی کاروانسرا قرار گرفته است دیدن نکنید. موزه ای که در هیچ کجای ایران مشابهش را پیدا نمی کنید و فقط در میبد است. در این موزه گنجینه گران بهایی از زیلو های قدیمی نگهداری می شود که قدیمی ترینشان زیلوی مسجد جامع است. نکته دیگری که شاید برایتان خیلی جالب باشد این است که در موزه، بافت زیلو به صورت زنده آموزش داده می شود. 

راهنمای سفر به میبد

یخچال خشتی میبد

یخچال خشتی میبد بر سر راه کاروانسرا و چاپارخانه میبد در بلوار قاضی میرحسین قرار گرفته است که برای دیدن آن لازم است نصف روزمان را اختصاص دهیم تا بفهمیم در درون این ساختمان گنبدی شکل چه می گذرد. این گودال شش متری در دوران صفویه بوجود آمده است که در فصل زمستان یخ های طبیعی را در درون آن می گذاشتند و رویش را با کاه می پوشاندند تا در فصل تابستان از آن استفاده کنند. 
در گذشته یخ ارزش اقتصادی زیادی داشته و به عنوان کالایی گران در بین طبقات مرفه جامعه به فروش می رسیده است. یخچال خشتی میبد بزرگ ترین تولید کننده یخ در قدیم بوده است. اگر با خواندن این مطلب کنجکاو شده اید بدانید روش کار یخچال ها در قدیم به چه صورت بوده است و چطور از زمستان تا تابستان سال بعدش یخ را درون آن حفظ می کرده اند، از شما دعوت می کنیم که حتماً سری به یخچال میبد بزنید. 

راهنمای سفر به میبد

موزه سفال میبد

اگر به موزه گردی و بازدید از اشیای تاریخی و قدیمی علاقه دارید، سفر به میبد به شدت به شما پیشنهاد می شود. موزه های این شهر اکثراً در بناهای تاریخی احداث شده اند و شما با بازدید از آن موزه در واقع با یک تیر دو نشان می زنید و از بنایی تاریخی هم دیدن کرده اید. در همین بلوار قاضی در خیابان شهید جعفری نژاد، موزه سفال میبد هم قرار گرفته که حدود صد کوزه و ظرف سفالی در آن جا نگهداری می شود. ظروفی که قدیمی ترینشان مربوط به دوره مادهاست. این موزه در آب انبار حاج علی میبد قرار گرفته که قدمتش به دوران قاجار بر می گردد. بازدید از این موزه و آب انبار را از دست ندهید که حتماً شما را ذوق زده می کند.

راهنمای سفر به میبد

کبوترخانه میبد

یکی از جاذبه های منحصر به فرد میبد کبوتر خانه آن است که قطعاً بازدید از آن را تا مدت ها در خاطر خواهید داشت و به عنوان تجربه ای جالب برای دوستان تان تعریف خواهید کرد. این کبوترخانه در خیابان فرمانداری میبد قرار گرفته است.
کبوترخانه میبد قلعه ای شش ضلعی است که در آن برجی استوانه ای شکل و خشتی قرار گرفته و قدمت آن به زمان قاجار بر می گردد. در درون ستون های خشتی این برج، چهار هزار لانه کبوتر تعبیه شده که در هر لانه کوچک یک کبوتر نگهداری می شود. معماری خاص این کبوترخانه آن را از ورود پرنده های وحشی، مارها و هر جانور دیگری که ممکن است به کبوترها آسیب بزند حفظ می کند.
ایده ساخت کبوتر خانه مربوط به این مسئله است که کود طبیعی در صنعت چرم سازی و کشاورزی کاربرد زیادی دارد.

راهنمای سفر به میبد

قلعه بارجین میبد

قلعه بارجین در روستایی به همین نام در صدها سال پیش به دست حاکمان زرتشتی بنا شده است. 
در میانه قلعه خشتی بارجین که بایستیم، صدای ولوله و آشوب مردمان قدیم که از ترس شان از حمله قبایل اطراف به این قلعه پناه می آورده اند را می شنویم و حاکم و نزدیکانش را می بینیم که در اتاقی مشرف به حیاط همراه با مردم آبادی به انتظار پایان جنگ نشسته اند. به راستی که تاریخ در قلعه ها هنوز هم جریان دارد. 
امیدوارم همسفری با ما در این سفر مجازی برای شما لذت بخش بوده باشد و سفری دلچسب به میبد یزد زیبا داشته باشید. اگر در ماه محرم بتوانید به شهر میبد بیایید، عزاداری ها و رسوم خاص میبد شامل تعزیه، مراسم شاه حسن شاه حسین و سنگ زنی را هم از دست نمی دهید.

قلعه بارجین

اقامت در میبد

بعد از ورود به میبد با توجه به تمایلتان می توانید در هتل که لاکچری تر است و یا اقامتگاه بومگردی که اقتصادی تر است، اقامت داشته باشید. در همین راستا شرکت گردشگری سفرهای رادینا بهترین هتل ها و اقامتگاه ها را جهت رفاه و آسایش هموطنان گرامی گلچین کرده است که میتوانید در اینجا ببینید و رزرو کنید.

چنانچه دوست دارید تا با یک تور تفریحی به گشت و گذار در شهر تاریخی میبد بپردازید، می تونید از تور چک چک ، میبد استفاده کنید و در دل تاریخ قدم بزنید.


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi