https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

در سفر به اردکان کجا بریم؟

تاریخ ثبت : 02 تیر 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  در سفر به اردکان کجا بریم؟
در سفر به اردکان کجا بریم؟ در سفر به اردکان کجا بریم؟

راهنمای سفر به اردکان

اردکان سرزمینی مقدس( ارد به معنای مقدس + کان به معنی سرزمین) است که با وسعت 24 هزار کیلومتری خود از بزرگترین شهرهای استان یزد محسوب می شود. این شهر تاریخی، با شگفتی ها و زیبایی های خود از قدیم الایام به« یونان کوچک» معروف بوده است و با قرار گرفتن در قلب کویر مرکزی ایران( یزد ) و مرکز مثلث گردشگری خرانق ، چک چک و عقدا یکی از بهترین شهرستان های گردشگری استان یزد به شمار می رود.

راهنمای سفر به اردکان

شهرستان کهن تاریخ اردکان هنوز بافت تاریخی و زنده خود را حفظ کرده و با داشتن صدها بنای تاریخی نظیر مسجد، زیارتگاه، حسینیه، بازار، حمام، آب انبار، کوچه پس کوچه های باریک، ساباط و خانه های بادگیردار یک طرفه خاص این منطقه، شایسته ثبت جهانی است.

راهنمای سفر به اردکان

خانه های بهشت گونه در لابلای دربندها، کوچه ها و ساباط های خشتی که عطر خوش کاهگل و خاطره را در هم می آمیزد و دنیایی از آرامش را به پیش روی آدمی می آورد.

شهر اردکان بیشترین زیارتگاه های زرتشتیان را به خود اختصاص داده که این امر نمادی از همزیستی مسالمت آمیز مسلمانان و زرتشتیان می باشد. این شهر همچنین دارای عریض ترین بادگیر جهان، ده ها رشته قنات جاری و زیستگاه یوزپلنگ آسیایی است.

بهترین زمان سفر به اردکان

نهم آذرماه، جشن آذرگان در بسیاری از پرستشگاه‌ ها و آتشکده ‌های زرتشتیان اردکان اجرا می ‌شود که برای دیدن این جشن باشکوه باید در این تاریخ به اردکان سفر کرد.

جشن آذرگان

راههای ارتباطی شهرستان اردکان

اردکان اولین شهرستان واقع در سرراه یزد به تهران، اصفهان و دیگر شهرهای شمالی و غربی است که به همین علت از نظر ارتباطات جاده ای دارای اهمیت می باشد.

شبکه جاده ای اردکان

یکی از این راهها که راه اصلی به شمار می رود راه اردکان، عقدا و نایین است که از نایین به اردستان، کاشان، قم و تهران می رود. راه دیگر؛ راه اردکان، چوپانان و سمنان می باشد که استان یزد را از طریق یک جاده آسفالته به استان سمنان، مازندران و شمال کشور متصل می سازد. راه سوم نیز از توت و حاجی آباد زرین به بیاضه و بخش خورو بیابانک نائین می پیوندد. مسیر آخر و فرعی دیگر هم از عقدا و دهستان نارستان و رباط خرگوش به ورزنه و اصفهان ارتباط دارد.

البته قابل ذکر است که محور یزد، اردکان، عقدا و نائین تماما، چهار بانده است و مسیرهای رفت و آمد آن جداگانه می باشد.

شبکه ریلی شهرستان اردکان

اردکان از نظر شبکه ریلی کشور نیز دارای اهمیت و موقعیت ویژه ای می باشد. این شهرستان علاوه بر قرار گیری در مسیر خط آهن تهران، یزد به وسیله بادرود نیز به خط آهن اصفهان هم مرتبط است.همچنین خط راه آهن دیگری در این شهرستان وجود دارد که چادرملو را به ایستگاه اردکان متصل می کند و حدود 200 کیلومتر طول دارد. به همین دلیل، اردکان یکی از کانون های عمده ریلی جنوب شرق کشور به حساب می آید که هر ساله مسافر و بار زیادی را جابجا می کند.

شبکه هوایی اردکان

شایان ذكر است كه شهرستان اردکان فاقد فرودگاه است و باید زمینی به یزد رفت و از آنجا سفر هوایی داشت.

اقامت در اردکان

اردکان شهر تاریخ و سازه های تاریخی است که بازدید از همه آنها چند روزی وقت می طلبد. این شهر، هتل ها و اقامتگاه های سنّتی زیادی دارد که بسیار مناسب برای اقامت می باشند و خود جزو دیدنی های اردکان به شمار می روند. برخی از این اقامتگاه ها شامل هتل سنتی خالو میرزا ، دهکده بوم گردی فروردین اردکان ، هتل کاروانسرای شاه عباسی خرانق ، اقامتگاه بوم گردی انار عقدا ، اقامتگاه بوم گردی ماه بی بی اردکان ، اقامتگاه بوم گردی شبستان اردکان و ... می شود.

برای رزرو هتل در اردکان می توانید از طریق همین سایت اقدام کنید و هتل دلخواه خود را رزرو نمایید.

اقامت در اردکان

دیدنیهای اردکان

شهرستان اردکان با قدمت دیرینه خود، جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیاری دارد که مهم‌ترین آنها نظیر چک چک ( زیارتگاه پیرسبز )، منار جنبان خرانق ، روستای خرانق ، خانه خاتمی ( موزه مفاخر )،‌ موزه مردم ‌شناسی اردکان ،‌ مسجد جامع اردکان ، خانه تاریخی سنایی اردکان ، آسیاب آبی اردکان ، پارک ملی سیاه کوه ، مجموعه گردشگری و اکو کمپ ریگ زرین اردکان و ... می باشند.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به مطلب جاهای دیدنی اردکان مراجعه کنید.

دیدنیهای اردکان

سفر به عقدا قدیمی‌ترین روستای اردکان ؛ دیار خشت و انار

روستای تاریخی عقدا یکی از بزرگ ‌ترین و قدیمی‌ترین روستاهای اردکان می باشد که در مسیر راه تهران، بندرعباس قرار گرفته است. این روستا، امکانات رفاهی تقریبا کاملی دارد و قدمت تاریخی آن همزمان با میبد و متعلق به دوران پیش از اسلام می‌ باشد.

عقدا نیز همچون اردکان دارای خیابان ‌ها و کوچه‌ های باریک با طاق ‌های خشتی و سنگفرش های زیبا، خانه ‌های ایوان دار، بادگیرهای بلند بالا، درختان توت و خرما و انار می باشد.

انارهای خوش طعم عقدا بسیار معروف و دلپذیر است به گونه ای که آن را برتر از انار ساوه می دانند.

از جمله آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری عقدا می توان به پیر پارس بانو ، مزرعه مهر ( مزار شهدخت ساسانی)، قلعه سامه ، برج چاه ریگ ، چاپارخانه ، برج و بارو خواجه نعمت ، کاروانسرای حاج ابوالقاسم رشتی ، خانه خالو میرزا ، مسجد جامع عقدا ، مسجد هلاکو ، مسجد صلیب ، حصار خواجه نصیرالدین طوسی ، دروازه عقدا ، آب انبار حوض صفه ، خانه فضلی عقدایی و ... اشاره کرد.

در این روستا جشن های باستانی زرتشتیان و همچنین اعیاد اسلامی، روزهای عزا و مراسم ماه مبارک رمضان برگزار می شود که هر کدام آیین و رسوم خاص خود را دارند و بسیار جالب و تماشایی است.

سفر به عقدا قدیمی‌ترین روستای اردکان ؛ دیار خشت و انار

رمضان با طعم شیرینی آلوچه‌ای

اجرای مراسم مذهبی از سنت‌ های موروثی و دیدنی روستای عقدا می باشد و در ماه رمضان، روزه های خود را با طعم شیرینی آلوجه‌ ای یا نُقل آلوچه ‌ای افطار می کنند. در این ماه، مساجد و مکان های برپایی مراسم سنتی را غبارروبی کرده و آماده برگزاری این مراسم می‌شوند.

شیرینی آلوچه‌ای

نخل برداری 27 صفر در عقدای اردکان

مراسم نخل ‌برداری هر ساله در اربعین حسینی، در تکیه بالا و تکیه پایین عقدا برگزار می‌شود. تعزیه خوانی، نخل‌ گردانی و تعزیه گردانی بر اساس عریضه ‌های صفوی از جمله مراسم معروفی است که در این شهر و روستای توت خرانق اجرا می شود و شهرت بسیار زیادی در استان و کشور دارد. در ضمن، تعزیه در توت به صورت طایفه ‌ای برگزار می‌شود.

نخل برداری 27 صفر در عقدای اردکان

روستای خرانق یزد ، زادگاه خورشید در سرزمین ایران

روستای خرانق با آب و هوایی معتدل و خشک در ۸۵ کیلومتری‌ شرق‌ اردکان‌ قرار گرفته است و یک رودخانه‌ فصلی‌ نیز دارد. سنگ نوشته ای در بنای‌ مشهدک‌ نزدیک‌ گورستان‌ خرانق قرار دارد که‌ قدمت روستا را سال‌ ۵۹۵ هـ. ق بیان می کند و حکایت از عبور حضرت‌ رضا(ع‌) از این‌ روستا‌ دارد.

اثر تاریخی منارجنبان خرانق رقیب منارجنبان اصفهان نصف جهان است و دست کمی از آن ندارد.

روستای خرانق یزد

غذاهای محلی اردکان

اردکانی ها انواع زیادی آش دارند که اکثر این آش ها از غلات، سبزیجات، حبوبات و گوشت تهیه می‌ شوند. برخی از غذاهای محلّی اردکان هم می توان به خاگینه، یتیمچه اردکانی، قلیه کدو، گشنیز و گوری، گوجه بادمجون، شوربا و ... اشاره کرد.

غذاهای محلی اردکان

سوغات اردکان

حلوا ارده از معروفترین سوغات و خوراکی های اردکان است که همچنان بدون هیچ گونه مواد شیمیایی، به روشی کاملا سنتی و تا حدی دستی تهیه می‌ شود و طعم لذیذ آن بسیار دلنشین می باشد. ارده، کماج، پسته، ترمه و ظروف مسی نیز از دیگر سوغاتی های اردکان هستند که مشتاقان زیادی دارد.

سوغات اردکان

برای گشت و گذار در شهر تاریخی اردکان می توانید از تور چک چک، میبد و خرانق استفاده کنید و در دل تاریخ قدم بزنید. 


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi