https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

روستای مزرعه کلانتر میبد

صفحه اصلی  »  دیدنی های یزد  »  جاذبه های تاریخی یزد »  دیدنی های زرتشتیان یزد  »  روستای مزرعه کلانتر میبد
شهر : میبد
آدرس : یزد، شهرستان میبد، 36 کیومتری جنوب میبد، روستای زرتشتی نشین مزرعه کلانتر
نوع جاذبه گردشگری : فرهنگی _ تاریخی

میبد ، شهری تاریخی با قدمتی چند هزار ساله می باشد که روستای مزرعه کلانتر را در دل خود جای داده است. این روستای خوش آب و هوا با جمعیت 22 خانوار، نماد زندگی مسالمت آمیزِ ادیان مختلف در کشور پهناورمان ایران است. 

روستای مزرعه کلانتر میبد

 درباره روستای زرتشتی نشین مزرعه کلانتر یزد

مزرعه کلانتر ، روستایی با پیشینه تاریخی می باشد که آب انبارهای قدیمی، آسیاب های آبی و قلعه های به جامانده ی تاریخیِ پیش از اسلام در این روستا، گواهی بر این ادعا هستند. این روستا با بافت سنتی خود گویی از ابتدا با گنبدهای خشت و گلی سر از خاک برآورده و با خورشید تابانِ کویری که اقلیمی گرم و خشک را ساخته، سازشی دوستانه نموده است. در فصل بهار و پاییز، خنکی به روستا باز می گردد و در آن ایام، جاذبه روستای کلانتر چند برابر می شود. اکثر ساکنین روستای مزرعه کلانتر یزد از زرتشتیان بومی تشکیل شده است که هنوز پایبند به رسم و رسومات گذشتگان و اصالت می باشند.

سبک معماری و بافت روستای مزرعه کلانتر یزد

روستای مزرعه کلانتر یزد ، از شمال، به مزرعه رفیع آباد و از جنوب به مزرعه قاسم آباد متصل می شود. به دلیل اینکه روستای کلانتر میبد از قدیم در شاهراه تجاری و ارتباطی قرار داشته، از نظر باستان شناسی و گردشگری دارای ارزش فراوانی می باشد. در همه جای روستا، بافت تاریخی اصیلی به چشم می خورد که گویا سازنده تاریخ است. نظام مهندسی حاکم بر روستای مزرعه کلانتر میبد یزد ، حکایت از نظم و اهمیت خاص اکوتوریسمی ( طبیعت گردی ) این روستا می باشد؛ اکثر خانه های خشت و گلیِ 4 صُفه ای آن با بادگیرهای برافراشته، بر روی سطح شیب دار به سمت غرب بنا شده اند و هر کدام، دالان های طویلی دارند که یادآور کوچه های مسقف کویر هستند و طراحی پلان های دو خانه نسبت به هم، به گونه ای است که اگر از پشت بام نگاه کنیم، متوجه تفکیک آنها نمی شویم.

روستای مزرعه کلانتر میبد
 
قنات، تأمین کننده آب مصرفیِ کشاورزی مردم این دیار است و چشمه ی اصلی روستای مزرعه کلانتر یزد ، که از بلندترین نقطه ی روستا تا انتهای آتشکده جریان دارد، به زیبایی و جذابیت منطقه افزوده است. 
درختان پسته، توت و انار با گلنارهای زیبایش در بین خانه ها و زمین های اطراف، کشتزارهای سبز وسیع و تپه ماهورهای بِکر با گل های رنگارنگ و نرگس و گیاهان خودروی بیابانی، سرسبز کننده این روستای کویری هستند و به ویژه در بهار، زیبایی وصف ناپذیری را در این منطقه حاکم می کنند.

روستای مزرعه کلانتر میبد

آیین و رسوم در روستای مزرعه کلانتر یزد

مردمان مؤمن این منطقه، برای عبادت به تنها آتشکده روستا می روند و در زیارتگاهی که در نزدیکی آن قرار دارد، به راز و نیاز با اهورامزدا می پردازند و مراسم مذهبی خود را در آنجا به پا می کنند. علاوه بر مراسم مذهبی، آیین و رسوم برگزاری جشن و شادی نیز در روستای مزرعه کلانتر یزد حاکم است؛ آتش بازی در چهارشنبه سوری، مراسم استقبال از نوروز و چیدن سفره هفت سین همچون دیگر مردمان ایران زمین، در این روستا نیز پابرجاست. اما از جشن های خاص این دیار، باید اشاره ای داشت به:

  •  جشن های مهرگان که به مدت 6 روز در تاریخ های 10 مهر و 10 تیر ماه برگزار می شود.
  •  جشن سده که در صدمین روز زمستان به پا می شود و زمستان را به 5 ماه تقسیم می کند.
  •  جشن دیگان که از بزرگترین و ویژه ترین جشن های زرتشتیان است و زمان برگزاری آن 10 دی می باشد.
  • فروردین گاه که از دیگر جشن های بزرگ مردمان این دیار است و در 10 فروردین برپا می شود.

برای تدارکات این جشن ها در روستای مزرعه کلانتر یزد ، میوه هایی همچون هندوانه، انار، خربزه، سیب و انگور و تنقلاتی از قبیل شیرینی، آجیل و شربت تهیه می کنند و در پوششی از پیراهن زیر، پیراهن رویی، شلوار و کفش که البته مردان با سربند و کلاه و زنان با کلاهک (لچک) و روسری (مکنی) تا پاسی از شب را به جشن و شادی می گذرانند.

روستای مزرعه کلانتر میبد

سوغات و صنایع دستی روستای مزرعه کلانتر یزد

سوغات روستای مزرعه کلانتر یزد شامل پسته، انار، توت، انواع نان های محلی و نوعی حلوا می شود که با آرد، روغن فراوان و شیره ی توت تهیه می شود. انواع بافته های سنتی، از مهم ترن صنایع دستی این روستا به شمار می رود. 

بوم گردی وستا میبد در روستای مزرعه کلانتر واقع شده است که می تواند میزبان گردشگران گرامی باشد.

روستای چم و روستای مبارکه از دیگر روستاهای زرتشتی نشین یزد هستند که می توانید در سایت ما بیشتر درباره آن ها بخوانید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد روستای زرتشتی نشین مزرعه کلانتر یزد با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.

پشتيبان آنلاين سايت
پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi