https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

راهنمای سفر به یزد

صفحه اصلی  »  راهنمای سفر به یزد

سفر به یزد

استان یزد با متراژی به وسعت 72,156 کیلومتر مربع در مرکز ایران و همسایگی استان های وسیع و زیبایی همچون اصفهان، خراسان جنوبی، فارس و كرمان قرار دارد.

استان کویری یزد از نظر شرایط جوّی، دارای زمستان های سرد و نسبتا مرطوب و تابستان های گرم و خشک می باشد که مردمانی قانع و سختکوش را در دل خود پرورانده و شهر جهانی یزد را به شهر قنات و قنوت و قناعت شُهره کرده است. شهر تاریخی یزد علاوه بر این شهرت زیبا و جامع، در طول تاریخ لقب های مختلفی نظیر؛ شهر دارالعباده، شهر دارالعلم، شهر بادگیرها، شهر دوچرخه ها و عروس كویر را نیز از آن خود کرده است.

راهنمای سفر به یزد

همچنین در سال های اخیر، این شهر جهانی عنوان شایان حسینیه ایران را نیز کسب کرده که دلیل آن؛ وجود حسینیه‌ های بزرگ و مجهز، سبک سینه زنی و نوحه خوانی پُرشور و خاص، نخل برداری باشکوه ظهر عاشورا و برپایی روضه سیدالشهدا می باشد.

راهنمای سفر به یزد

سفر به یزد؛ اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان؛ سفر به دیار تاریخ، سفر به معماری باشكوه، به سكوت و آرامش كویر و شب های الماس نشین آسمان مخملی آن است. نه تنها شهر کویری یزد، بلکه 9 شهرستان دیگر آن نظیر اردکان، ابرکوه، بافق، بهاباد، تفت، خاتم، اشکذر، مهریز و میبد نیز کوله باری از تاریخ و هنر هستند که هر كدام جاذبه های دیدنی ویژه خود را دارند. 

دیدنی های یزد 

شهر جهانی یزد، هنوز سخت بر اصالت و تاریخ خود پابرجاست و همین حفظ اصالت باعث جهانی شدن و ثبت آن در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان نخستین شهر تاریخی ایران و بیست‌ و دومین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو شده است. شهر خشتی یزد؛ محله های قدیمی خود را بِکر و دست نخورده نگه داشته و حتی به ترمیم و مرمت آن نیز پرداخته است تا شما را به تاریخ و گذشته این دیار خاطره انگیز ببرد و دوران خوش کودکی را در یادتان زنده کند.

اگر عاشق تاریخ و سنت هستید، پس به بازدید یزد و بافت تاریخی آن بروید به خصوص در فصل های بهار و پاییز. بافت تاریخی یزد، پر از محله های قدیمی متعدد، كوچه های تنگ و طویل، خانه هایی خشتی با معماری چهار وجهی و هر آنچه كه شما می خواهید از خشت و گل ببینید و لمس كنید را در خود جای داده است؛ مكان های دیدنی و تاریخی همچون مجموعه امیرچخماق، مسجد جامع یزد، زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه، خانه لاری ها، بقعه دوازده امام، باغ دولت آباد، آتشكده و دخمه زرتشتیان (محل تدفین مردگان زرتشتی) نیز برخی از شاهکارهای معماری و تاریخی یزد هستند.

راهنمای سفر به یزد

اگر به طبیعت مسحور کننده کویر و پهنه ای چشم نواز از ریگ های روان که یکی از جاذبه های طبیعی یزد می باشد، علاقه دارید بهترین های آن را در شهر کویری یزد می توانید بیابید. در سال های اخیر نیز، كمپ های كویری دائمی و موقت زیادی در سراسر استان یزد برپا شده اند تا پاسخگوی نیاز گردشگران تشنه به دیدار كویر باشند.

راهنمای سفر به یزد

در سفر خود، سر زدن به كمپ های كویری مانند كمپ كویری آفتاب، كمپ كویری سندباد ، كمپ كویری نوردی باران را فراموش نكنید که با اقامت در کومه های خشتی آن می توانید شبی رویایی در دل کویر را تجربه کنید و بر روی پوست شب دست بکشید و ستارگان درخشانی را رصد کنید که شاید نام آنها را تنها در کتاب ها خوانده اید.

راهنمای سفر به یزد

جاذبه های گردشگری شهرهای یزد

سفر به تاریخ و شکوه یزد تکمیل نمی شود مگر با رفتن به دیگر شهرهای یزد و تماشای دیدنی های تاریخی و طبیعی آنها که به علت کویری بودن یزد، بهترین فصل سفر به یزد، فصل های سرد و خنک و بهار می باشد. برخی از آثار زیبای یزد عبارتند از؛

مکان های تاریخی ابرکوه: سرو ابرکوه، خانه‌ آقازاده، خانه‌ صولت (موزه‌ مردم‌شناسی) ابرکوه، مسجد جامع ابرکوه، گنبد عالی، قلعه شهرسب و ... 

راهنمای سفر به یزد

دیدنی ‌های اشکذر: آب ‌انبار هفت بادگیری عصرآباد، مجموعه سلطان بندرآباد صدوق، مجموعه حجت آباد وزیر و ...

راهنمای سفر به یزد

جاذبه ‌های دیدنی اردکان: زیارتگاه چک‌ چک (پیر سبز)، بازار چارسوق (زرین)، منارجنبان خرانق، قلعه خرانق، پل تاریخی آبرو خرانق، آب انبارهای احمد آباد، موزه مفاخر اردکان یا خانه آیت الله خاتمی، روستای خرانق، روستای عقدا و ...

راهنمای سفر به یزد

اماکن گردشگری بافق: امامزاده عبدالله بافق، خانه وحشی بافقی، كمپ كویر کاراکال مجتمع شهید برزگری، کمپ کویرنوردی شن و شادن و ...

راهنمای سفر به یزد

دیدنی های بهاباد: رودخانه شور، موزه مردم شناسی بهاباد، روستای تاریخی آسفیچ، آرامگاه ملا عبدالله بهابادی، خانه سنگی.

راهنمای سفر به یزد

جاذبه ‌های تفت: مجموعه شاه ولی تفت (نخل برداری)، باغ صدری (نمیر)، برفخانه، شیركوه، گنبد شیخ جنید توران پشت، عقاب كوه و ...

راهنمای سفر به یزد

مکان های دیدنی های خاتم: نهر مسیح، جنگل باغ شادی، قلعه مروست،  قلعه ملكی هرات، خانه دکتر صالحی خاتم، مركز تحقیقات هوبره. 

راهنمای سفر به یزد

جاذبه های گردشگری میبد: یخچال خشتی، چاپارخانه، كهن دژ نارین قلعه، کاروانسرای شاه‌ عباسی، برج کبوترخانه، مسجد جامع میبد، خانه سالار، روستای ندوشن، شهرك صنایع دستی خورشید خانم و ...

راهنمای سفر به یزد

دیدنی های تاریخی مهریز: مجموعه مهرپادین، باغ پهلوان پور، كوه ریگ، قلعه و روستای سر یزد، نقوش تخته سنگ ارنان و ...

راهنمای سفر به یزد

اقامت در یزد 

شهر جهانی یزد با گنجینه ای از تاریخ و جاذبه های دیدنی، هر ساله گردشگران و توریست های ایرانی و خارجی زیادی را به سوی خود جلب می کند و با هتل های مدرنی نظیر هتل ارگ جدید، هتل صفائیه، هتل راه و ما و ... یا هتل های سنتی مانند هتل داد، هتل باغ مشیرالممالك، هتل آنتیک ملک التجار و ... میزبان شایسته ای برای شما مهمانان عزیز خود می باشد.

راهنمای سفر به یزد

در کنار این هتل های پر زرق و برق و تماشایی، مردم با ذوق و سنت دوست یزد به احیای خانه های قدیمی و بزرگ پرداخته اند و از دل آنها، اقامتگاه های سنتی و خشتی بر آورده اند که طالبان بسیاری دارد و اقامتی رویایی در دل خاطرات کودکی و یادواره ایام دیرین را برایشان به ارمغان می آورد. شهر تاریخی یزد در این زمینه و از نظر تعداد اقامتگاه های بومگردی، افتخار کسب رتبه اول را در ایران دارد که چندی از این بوم گردی های خشتی و معروف استان یزد شامل اقامتگاه بومگردی نارتی تی، نارنجستان، شَعرباف، خشت آباد و ... می شود.

راهنمای سفر به یزد

اگر قصد اقامت در هتل یا اقامتگاه بوم گردی را ندارید، خانه دربستی و مهمانسرا نیز در یزد برای اجاره وجود دارد. البته علاوه بر همه اینها، شهر جهانی یزد در کنار بسیاری از پارک‌ ها و ورودی‌ های خود، مکان‌ هایی را هم برای استقرار چادر مسافرتی و آسایش مسافران در نظر گرفته است و به علت امنیت بالای این شهر توریستی، سفری امن و راحت را برای هموطنان گرامی خود رقم می زند البته شهر مهمان نواز یزد جزو معدود شهرهایی است که دارای این امکانات رفاهی عمومی می باشد.

برای رزرو آنلاین هر نوع هتل و اقامتگاه می توانید اینجا را كلیك كنید.

راه های هوایی و زمینی یزد

شهر مرکزی یزد، مسافت چندانی با شهرهای اطراف ندارد. به طور مثال با تهران حدود ۶۳۰ کیلومتر، شیراز ۵۰۰ کیلومتر و اصفهان ۳۸۰ کیلومتر فاصله دارد که از طرق مختلف می توان به یزد سفر کرد. 

هواپیما: از طریق فرودگاه بین المللی شهید صدوقی یزد می توان با هواپیما وارد یزد شد. در طول روز چندین پرواز از تهران به یزد و بالعكس وجود دارد كه 50 دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

قطار: قطار نیز روش مسافرتی دیگری است که شهر یزد به خاطر معادن و منابع فراوان خود و همچنین قرارگیری در یکی از شاهراه های بازرگانی اصلی، مسیرهای ریلی بسیاری دارد. برای سفر از یزد به تهران و بالعکس، 2 قطار سریع السیر روزانه با طی زمانی 6 ساعته این امر را آسان می کند.

اتوبوس: انواع اتوبوس های VIP و اسکانیا نیز از پایانه غرب، بیهقی و جنوب روزانه به یزد وارد می شوند که سفر با اتوبوس حدود 8 ساعت طول خواهد كشید. 

ماشین شخصی: با ماشین شخصی نیز می توان با طی مسیر تهران، قم، كاشان، نایین به یزد سفر کرد. 

پشتيبان آنلاين سايت
ENamad logo-samandehi