https://gotoyazd.com

با ما تماس بگیرید : +98 (35) 3728 3090

رزرو هتل یزد

هتل ارگ جدید یزد

طبیعت گردی در یزد

تاریخ ثبت : 09 تیر 1397 صفحه اصلی  »  وبلاگ  »  سفر به یزد  »  طبیعت گردی در یزد
طبیعت گردی در یزد طبیعت گردی در یزد

طبیعت گردی استان یزد

پاییز فصل درخشش است، فصلی که رنگ های زرد و نارنجی را در هم آمیخته و سکه های طلایی ساخته است. این فصل، مخصوص رفتن به کویر و شهرهای مرکزی می باشد و مقصد طبیعت گردان را از جنگل و کوهستان به سوی کویر سوق می دهد.

طبیعت گردی استان یزد

کمپ های کویری یزد

یزد ، شهر کویر و آسمان پرستاره است. آسمانی که در شبهای کویر، ستارگانش از پهنه آن بیرون زده و گویی قصد کرده اند تا از آسمان به زمین آمده و آن را نورباران کنند. آرامش کویری بویژه در شب های پر ستاره را به جز کویر در هیچ جای دیگر دنیا نمی توان یافت. الماس نشان بودن شب های کویر، آسمان ذهن را به کهکشان خیال می برد.در اکثر كمپ های کویری یزد خدمات و امکاناتی از قبیل شترسواری، موتور چهار چرخ، سافاری، سیب زمینی آتیشی( كلوخ)، چای آتیشی، رصد ستارگان، فروشگاه صنایع دستی و ... ارائه می شود. کمپ کویرنوردی شن و شادن ، مجموعه گردشگری و اکو کمپ ریگ زرین اردکان ، کمپ کویرنوردی هفت سنگ و ... نمونه ای از این کمپ های کویری می باشند.

کمپ های کویری یزد

روستاهای گردشگری استان یزد

استان یزد هرچند که به کویری بودن معروف است اما روستاهای ییلاقی بسیاری نیز دارد که در هر فصلی دارای زیبایی های خاصی می باشد.

روستاهای گردشگری استان یزد

ده بالا معروفترین منطقه ییلاقی استان یزد

ده بالا یکی از پرطرفدارترین روستاهای یزد می باشد که در شهرستان سرسبز تفت و نزدیک شیرکوه زیبا واقع شده است. کوهی که برفخانه دائمی را در دل خود حفظ کرده و منطقه ای سرسبز و خوش آب و هوا ساخته است. ده بالا در بهار و تابستان، ییلاقی خنک و در پاییز و زمستان عشوه گر و زیباست. هرچند خزان دیر به آنجا می رسد اما زمستان های سرد و پر برفی دارد که برای مردمان کویرنشین بسیار جذاب و تماشایی است.

درباره روستای ده بالا بیشتر بخوانید.

ده بالا معروفترین منطقه ییلاقی استان یزد

روستای طزرجان

یکی دیگر از روستاهای ییلاقی و مناطق خوش آب و هوای تفت ، روستای طزرجان می باشد که در کف درّه ای وسیع واقع شده است. کوه برفخانه طزرجان که محل یخچال های دائمی در زمان های گذشته بوده در این روستا قرار گرفته است. چشمه هایی در دامنه کوه برفخانه قرار دارد که باغات، مزارع روستاها را سیراب کرده و مناظر شگفت انگیز و سرسبزی را شکل داده است.

طزرجان

قطرم ؛ ماسوله استان یزد

روستای قطرم با کوچه ‌های تنگ و پیچ در پیچ و سقف های شاخه درختی زیبا به ماسوله یزد معروف شده است. این روستای خوش آب و هوا همچون ماسوله شمال در دل درّه ای میان کوه ‌های بلند و سر به فلک کشیده قرار گرفته است. روستای قطرم هرچند ییلاقی است اما دارای چهار فصل می باشد به گونه ای ‌که هم درخت خرمای مخصوص مناطق گرمسیری را دارد و هم درختان سردسیری بادام، گردو و زردآلو را. پاییزهای رنگارنگ قطرم نیز بسیار تماشایی است.

قطرم ؛ ماسوله استان یزد

کوه های یزد

کوه ها ، ستون های نگهدارنده زمین هستند و شهرستان یزد هم با دارا بودن کوه های فراوان همواره استوار و پابرجاست.

کوه های یزد

شیرکوه یزد

ارتفاعات شیرکوه در جنوب شهر یزد و مرکز ایران واقع شده است. این کوه هرچند بخشی از رشته کوه مرکزی می باشد اما در گروه کوه‌ های منفرد ایران قرار گرفته است. شیرکوه یزد دارای 3 بخش پیشکوه( نصرآباد و روستای حاجی زینل و حومه)، میانکوه( ده بالا و طزرجان و ...)، پشتکوه( بخ و گاریزات) می باشد.

شیرکوه یزد

کوه ارنان مهریز

کوه ارنان مهریز ، کوهی منفرد با ارتفاع ۸۴۰ متر در مرکز یزد است. جنس این کوه تاریخی از سنگ های رسوبی آهکی و گچی می باشد که به شکل یک هرم زیبا سر از زمین برآورده است.

این کوه، تعدادی چشمه و رشته قنات های کم عمق با پوشش گیاهی متنوع دارد. کوه تاریخی ارنان مهریز ، سنگ نگاره های ۱۲ هزار ساله با ۲۷ قطعه سنگ هنری کهنسال متنوع دارد که نگاره های آن متعلق به هزاره چهارم پیش از میلاد و عصر آهن می باشد.

در صفحه  کوه ارنان مهریز بیشتر  درباره این کوه زیبا صحبت کرده ایم.

کوه ارنان مهریز

پیست اسکی سخوید یزد

پیست اسکی سخوید یزد از مناطق ییلاقی یزد واقع در دامنه های شیرکوه روستای سخوید یا سخود است که هرساله با شروع زمستان و بارش برف، محلی تفریحی برای ورزش اسکی و برف بازی مردم کویر یزد می شود. این کوه‌ های پوشیده از برف با طبیعت محسور کننده خود همچون مرواریدی در دل صدف کویر می درخشد. در این روزهای زمستانی، بساط لبو و شلغم، لیز خوردن از بالای برفها با تیوب برپاست.

پیست اسکی سخوید یزد

کوه ریگ مهریز

کوه ریگ مهریز تپه ای از ماسه ‌های تمیز و بدون خاک در کنار کوهی بزرگ می باشد که تبدیل به تفرجگاهی برای تفریح گردشگران و مسافران این دیار شده است. 

ماسه های داغ کوه ریگ مهریز ، خستگی و درد پاها را به خود می کشد تا بدان حد که مردمان دیار یزد و دیگر شهرها سالهاست که برای درمان درد مفاصل و رماتیسم خود به این كوه پناه برده و آن را به عنوان یکی از بهترین مراكز درمانی قبول دارند.

علاوه بر این در بالای تپه ها، نمای كوچه پس كوچه های پُر باغ و پُر درخت مهریز شما را به شگفتی وا می دارد.

کوه ریگ مهریز

غارهای یزد

غارها ، حفره هایی دیدنی در دل کوه های بلند و استوار هستند که روزگاری شاید مأمن جانورانی بوده است.

غارهای یزد

غار نباتی ندوشن یزد ، عروس غارهای یزد

غار نباتی ندوشن یزد ، پدیده ای طبیعی و بسیار جالب در 80 کیلومتری روستای تاریخی ندوشن است. این غار ، بلورهای سفید و نباتی دارد که چشم هر بیننده را خیره می کند و به عروس غارهای استان یزد مشهور شده است. وجود رطوبت داخل غار، ترمیم قندیل‌ های شکسته شده، چکیدن آب از قندیل ‌ها و وجود مواد آهکی داخل غار نباتی ندوشن نشان می دهد که این غار هنوز زنده و فعال است و به این فعالیت« غار زایی» می گویند.

این غار دارای فضای تالار، چشمه آب زلال، قندیل های مخروطی و دهلیزهای متعدد می باشد.

غار نباتی ندوشن یزد

چشمه ها و آبشارهای یزد

یزد هرچند استانی کویری است اما چشمه ها و آبشارهای آن کم نیستند و در اکثر شهرستان های ییلاقی آن دیده می شود.

چشمه ها و آبشارهای یزد

چشمه و آبشار غربالبیز مهریز

چشمه یا دریاچه غربالبیز با طبیعت زیبای خود، بهشتی در دل کویر است. نام آن نیز از حفره های متعدد موجود در دامنه کوه غربال بیز گرفته شده است.

آب این چشمه همیشه زلال بوده و با اینکه از دل کوه خارج می شود، ماهی های روشن و کوری را به همراه خود دارد که در دل زمین و داخل کوه تولید مثل و رشد می کنند و منبع غذایی پرنده های ماهی خواری هستند که در فصل کوچ، از شمال به جنوب می آیند.

چشمه و آبشار غربالبیز مهریز

چشمه تامهر تفت

چشمه تامهر تفت در ۶ كیلومتری شهر تفت قرار گرفته و از بهار تا مهر پر آب می باشد اما با شروع فصل پاییز، سطح آب آن كاهش یافته یا گاهی کاملا خشک می شود.

تفرجگاه چشمه تامهر تفت با داشتن حداقل اختلاف دمای ۷ درجه با یزد ، بهترین مکان نزدیک به یزد است که در ایام گرم تابستان می توان به آن پناه برد.

آب این چشمه از غنی ترین آبهای معدنی منطقه به شمار می رود و حاصل ذوب برف و یخ كوه می باشد.

چشمه تامهر تفت

آبشار دره گاهان یزد ، تنها آبشار مهم یزد

آبشار فصلی دره گاهان یزد ارتفاعی بیش از ۲۰ متر دارد و در دامنه شیرکوه تفت قرار گرفته است. آب این آبشار از باران و ذوب تدریجی برف های شیرکوه در فصل بهار و اوایل تابستان تأمین می گردد و در ارتفاع بالای ۲۰ متر به شکل آبشار فرو می ریزد. منطقه اکو توریستی دره گاهان با داشتن سنگ های مناسب صخره نوردی، هوای دلپذیر و جاذبه های طبیعی داخل درّه، تفرجگاهی زیبا برای گذراندن اوقات فراغت گردشگران کویر ساخته است.

آبشار دره گاهان یزد

تالاب پساب یزد

تالاب پساب یزد با قرارگیری در میان ماسه های روان، طبیعت زیبایی از تلفیق آب و کویر به وجود آورده است.

اطراف این تالاب را نیزارهای زیبا فرا گرفته اند و این تالاب تماشایی، دریاچه ای دیدنی در دل کویر خشک یزد شده است که هر روز بر وسعت آن اضافه می شود. قسمت جالبتر این دریاچه کوچک، وجود تپه های ریگی جزیره مانند در وسط تالاب است.

این تالاب، آبشخور حیات وحش منطقه و باعث حضور موقت پرندگان عبوری و نیز جذب پرندگان مهاجر زمستانی شده است. تالاب پساب یزد، به تازگی تفرجگاهی جذاب برای کویرگردی گردیده است.

تالاب پساب یزد

اگر قصد اقامت در یزد و رزرو هتل سنتی در بافت تاریخی شهر یزد را دارید، هتل سنتی خوان دوحد یزد گزینه مناسبی جهت رزرو به شمار می آید.

در هنگام اقامت در شهر جهانی یزد می توانید از تور یزدگردی و تورهای کویر نوردی با کیفیت رادینا استفاده نمایید.    

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره طبیعت گردی در یزد ، با پشتیبان آنلاین رادینا تماس بگیرید.


پرسش و پاسخ


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید


جهت ثبت نظر ، ابتدا وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید
ENamad logo-samandehi